Prodejní veletrh JA Expo v Galerii Harfa představí produkty top studentských firem

Letos vzniklo na českých středních školách 351 nových studentských firem. Ty nejlepší se představí v rámci prodejního veletrhu JA Expo ve středu 10. dubna v Galerii Harfa. Originální dárky, přírodní kosmetiku, domácí pochutiny nebo bytové doplňky za „lidové“ ceny zde zákazníci pořídí od 10 do 17 hodin.

Celkem vyroste v Galerii Harfa 45 nových prodejních stánků. Své produkty v nich nabídnou středoškoláci, kteří se od září učí podnikat ve vzdělávacím programu JA Studentská firma. Kromě populárních textilií a dekorativních předmětů tu budou k dostání například výrobky z nefunkčních LP desek nebo vyřazených bannerů, podpažní vložky s vlastností zadržování potu, několik her, dřevěné deníky s gravírovanými motivy a mnoho dalších.

Z tisíců studentů, kteří se do programu JA Studentská firma zapojili, to na veletrh JA Expo každý rok dotáhnou desítky mladých byznysmenů. Pod vedením svých učitelů si zažili všechny reálie skutečného podnikání, od prvotního nápadu přes založení firmy, rozdělení funkcí, vytvoření vizuální identity, propagace, výroby, obchodních kanálů po finanční hospodaření. Do firmy studenti vkládají vlastní kapitál, ale je obvyklé, že část zisků poté věnují na charitu. Produkty mají i s důrazem na ruční a udržitelnou výrobu velmi kvalitní za relativně nízké ceny. Většina firem ale s koncem školního roku zase zanikne,“ popsal za realizátory akce Martin Smrž, ředitel nevládní organizace pro rozvoj vzdělanosti Junior Achievement (JA Czech).

Letos se chystá 29. ročník jarního veletrhu JA Expo. A už tradičně bude pro přihlášené studentské týmy zároveň kvalifikací do národního finále soutěže JA Studentská firma roku 2023/2024. Záštitu nad oběma událostmi opět převzal předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil.

Vedle samotného prodeje se budou studentské firmy v Galerii Harfa po celý den prezentovat také na pódiu, a to před laickou veřejností i odbornou porotou složenou z manažerů firem. Slavnostní vyhlášení vítězů v devíti soutěžních kategoriích (z těch hlavních jmenujme Nejlepší finanční řízení, Nejlepší prezentace, Nejlepší marketing, Nejlepší vystavovatel, JA Alumni Team Spirit Award) proběhne od 16 hodin.

Nejlepší týmy v jednotlivých kategoriích se následně utkají o titul JA Studentská firma roku v národním finále 14. května v Praze. Absolutní vítěz bude reprezentovat Česko v letním evropském finále studentských firem JA GEN-E na Sicílii v Itálii.

Foto: JA Czech

You may also like...