Rady a tipy ze světa grilování: Jaký gril vybrat a jak ho udržovat

V dnešní době existuje velké množství variant grilů a dalších vychytávek, které z grilování dělají zábavu a často společenskou událost. Bez opékání špekáčků se neobešlo snad žádné léto, Češi si pochoutky z přímého ohně oblíbili, proto není překvapením, že grilování se stalo v našich končinách velmi populární.

Grily na dřevěné uhlí

Grily na dřevěné uhlí jsou oblíbené díky požitku z autentického praskání dřevěného uhlí. Aktuálně je v Evropě spíše trend grilování na briketách z dřevěného uhlí, což je prakticky uhelný prach slisovaný do briket, které mají lepší výhřevnost než čisté dřevěné uhlí. Nevýhodou grilování na dřevěném uhlí je to, že se nedá regulovat plamen, a proto je důležitá šikovnost a zkušenost kuchaře. 

Dřevěné uhlí se vyrábí z tvrdého dřeva z listnatých stromů, dřevo z jehličnatých stromů není vhodné, kvůli obsahu pryskyřice. V dřívějších dobách se vyrábělo v tzv. milířích, dobře známých například z pohádky Pyšná princezna, dnes se produkují v tzv. karbonizérech, které tvoří celé technologické jednotky.

„Momentálně se objevují problémy s dodávkami dřevěného uhlí, protože velcí výrobci byli na Ukrajině, která ale v současné době uhlí nemůže dodávat. Tvrdé dřevo se také vozilo z Afriky a z Jižní Ameriky, což je momentálně kvůli cenám námořní dopravy také omezeno,“ uvádí Petr Zelinka, ředitel společnosti SOLO Matches & Flames. 

Plynové grily

Plynové grily jsou momentálně nejprodávanější. Vyznačují se velmi snadnou obsluhou a rychlou přípravou na grilování. Pro zapálení grilu stačí pouze otočit knoflík, stisknout zapalovač a gril je připraven k použití. Další výhodou plynových grilů je regulování úrovně plamene. Mnohé grily mají více hořáků, které je možné nezávisle regulovat, takže na jedné straně grilu lze na plno grilovat a na druhé jenom udržovat už hotový pokrm v potřebné teplotě. Jako palivo se používají pěti nebo desetikilové propanbutanové lahve.

Elektrické grily

Elektrické grily mají jednu zásadní výhodu – používat se mohou na zahradě, ale i na balkóně nebo v interiéru. Někteří odborníci považují přípravu pokrmů na elektrickém grilu za nejzdravější možnou variantu, protože potraviny nejsou v přímém styku s ohněm. Někomu však může chybět kouřové aroma a nevýhodou je delší doba grilování a nutnost připojení k elektrice.

Grily na pelety 

Grily na pelety budou dost možná hrát prim v oblasti grilování v následujících letech. Mezi hlavní přednosti patří velmi snadná obsluha. Gril se jednoduše nastaví na požadovanou teplotu a termostat ji pak sám udržuje. V peletovém grilu bývá zažehovací svíčka, podobná jako v dieselovém motoru. Topná spirála, která je uvnitř, drát zahřeje. Díky přivedené elektřině do vodicího drátu, začnou atomy kmitat tak rychle, až se rozžhaví a rozpálí do oranžova. Jakmile dostane gril impuls, aby začal topit, rozjede se i rotující šnek, který pelety dopraví do topeniště. Tam již čeká rozžhavená svíčka, která zapálí pelety.

Pelety jsou vyrobeny z lisované dřevěné drti, jsou tedy přírodním palivem a dodávají upravovanému jídlu vůni dřeva stejně jako dřevěné uhlí. Nevýhodou je, že pro fungování peletového grilu je zapotřebí zabezpečit přívod elektrické energie.

Lávové a mramorové kameny

Velký rozmach zažívají pečící lávové kameny, které přináší zdravé grilování. Díky tomu, že při grilování na pečícím kameni nedochází k přímému kontaktu pokrmu s kouřem a spalinami, je jídlo na něm připravené zdravější než při běžném grilování. Navíc lávové nebo žulové kameny, které dnes patří k nejoblíbenějším, nenesou žádné chemické stopy ani stopy po průmyslovém zpracování. Jedná se o přírodní kameny, které se pouze opracují do požadovaného tvaru desky a vyleští do hladka. Pečící kámen získané teplo distribuuje rovnoměrně, a nehrozí proto připálení či nestejnoměrné propečení pokrmu, ale kámen se musí dostatečně rozpálit, jinak se maso spíše peče až dusí ve vlastní šťávě. Šťáva z pokrmu neodkapává přímo do ohně, a tím se zvyšuje komfort grilování. Je možno jej položit přímo na rošt grilu, běžným způsobem pod ním zatopit a vše je připraveno ke grilování. Na trhu existuje také solný kámen, který je oblíbený pro přípravu ryb a zeleniny.

Jak gril jednoduše a rychle zprovoznit

Jednou z nejdůležitějších věcí, jak dosáhnout pohodlného grilování, je samotné rozdělávání ohně. Všichni máme za sebou jistě řadu zkušeností, když jsme se snažili několik minut vůbec oheň zapálit a pak udržet, aby nám po chvilce neuhasl. Naštěstí dnes již existuje velké množství pomocníků, jednak speciální dlouhé zápalky pro pohodlné podpálení, ale především pro rychlé dosažení požadované teploty velký výběr podpalovačů.  

„Na trhu existují jak přírodní podpalovače, tak ty, které si pomáhají trochou chemie. Přírodní podpalovače jsou šetrné k životnímu prostředí a jsou vyrobeny ze svitků z dřevěné drtě a napuštěné parafínem pro pomalejší a stálejší hoření. Účinnou pomoc také přináší podpalovače ve tvaru obří zápalky nebo tabulky z lisovaného dřevitého vlákna opět namáčeného v kvalitním parafínu. Nejméně vhodné, ale stále hojně používané jsou chemické podpalovače, které jsou na bázi petroleje. Tady je důležité, abyste nechali podpalovač dostatečně vyhořet před zahájením grilování,“ vysvětluje Petr Zelinka.

Údržba a čištění grilu

Bohužel neexistuje žádné jednoduché čištění grilu. Základem toho, aby byl gril vždy připraven pro další použití je jeho pravidelná údržba. „Ideální je rošt čistit už při samotném grilování mezi jednotlivými porcemi, a především po skončení grilovačky,“ doporučuje Petr Zelinka.

Nejdůležitější je kvalitní kartáč, štětiny kartáče jsou buď nerezové nebo mosazné.  „Nejlepší je mít kartáč při grilování u ruky a než na rošt položíte další pokrm, očistíte ho od zbytků předchozího jídla,“ popisuje Petr Zelinka. Na konci grilování se pak z grilu odstraní hrubé nečisty kartáčem a po vychladnutí je ideální použít pěnový čistič na grily a na jemné dočištění speciální houbičku s hrubou vrstvou.

U plynových grilů je důležité čistit kryty hořáků, které se mohou opatrně očistit také grilovacím kartáčem nebo vhodnou špachtlí. Čisté kryty hořáků jsou základním předpokladem kvalitních výsledků grilování a jejich pravidelným čištěním se také minimalizuje hoření odkapávajícího tuku.

Zahradní slavnost bez obtížného hmyzu a s příjemnou vůní a dekorací   

K venkovní party nebo jakékoliv konzumaci jídla a pití venku bohužel patří i nepříjemný hmyz. Ale i to se dá lehce vyřešit. „Esence citronely je známá svým repelentním účinkem proti komárům. Nevoní většině létajícího hmyzu. Jakékoliv svíce z esencí citronely budou mít na zahradní party své odpůrce v podobě nechtěných miniaturních létajících hostů, ale najde si své příznivce, kteří ocení kromě jejich repelentní funkce i příjemnou vůni. Na trhu jsou k dispozici různé velikosti a podoby,“ uvádí Petr Zelinka ze SOLO Matches & Flames.

Oblíbená je svíce zahradní citronela s kúrou, která zahradní slavnost také vyzdobí. Jedná se o špalky se smrkového nebo borového dřeva, přibližně 20 cm vysoké, které jsou důkladně vysušené a mají v sobě otvory, napuštěné parafínem s citronelou. Svíčky citronely jsou také dostupné například v terakotě, jako čajové svíčky nebo lampový přírodní olej. Svíce pak vydrží hořet od 7 do 15 hodin, záleží na velikosti.

Někdo propadl zcela kouzlu grilování natolik, že jsou jeho pochoutky z grilu pětihvězdičkové pokrmy. Oproti tomu může být grilování velmi jednoduchá činnost, při které, pokud se řídí jednoduchými pokyny a používá osvědčené výrobky, neudělá chybu ani úplný začátečník.

You may also like...