Retrospektivní výstava představuje čtyři dekády tvorby fotografa Petra Joska

Fotografem ani nechtěl být, ale shodou náhod se jím přes různé profese nakonec stal. Dlouho fotil pro sebe do „šuplíku“, poté v roce 1983 získal místo v České tiskové kanceláři (ČTK) jako fotoreportér. Retrospektivní výstava představí čtyři dekády tvorby reportážního fotografa Petra Joska.

Práce v ČTK připravila autora na následující kariéru v mezinárodní agentuře Reuters, pro kterou fotografoval dramatické události ve státech bývalé Jugoslávie. Dále dokumentoval konflikty v postsovětských republikách i v Rusku, situaci v Iráku těsně po svržení Saddámova diktátorského režimu a v dalších zemích.

V roce 1997 se po návratu z Albánie vydal dokumentovat rozsáhlé povodně v České republice. Po návštěvě Troubek se přesunul do Uherského Hradiště, kde pořídil Fotografii roku – Czech Press Photo 1997. „Všichni chtěli vědět, co je to za psa, a mnoho lidí se k němu hlásilo. Tuším, že se jmenoval Guvernér. Byl jsem dokonce osočen, že jsem situaci zinscenoval. Podle některých jsem psa do vody hodil, protože měl mokrou hlavu,“ popisuje Petr Josek. Kromě válečných fotografií jsou vystaveny fotografie zejména z oblasti sportu a každodenního života, které jsou nedílnou součástí práce agenturního fotografa.

Výstava: Tak jsem fotil
Autor výstavy: Petr Josek
Místo: galerie Czech Photo Centre (Seydlerova 2835/4, Praha 5 – Stodůlky,  100m od stanice metra Nové Butovice)
Trvání výstavy: 10. 10. – 1. 12. 2019
Otevírací doba CPC:  Út-Pá 11:00 – 18:00 hod., So-Ne 10:00 – 18:00 hod

Foto: Livio Zanotto

You may also like...