Smetanova Má vlast zazní v Rudolfinu pod taktovkou Petra Popelky

Závěrečný koncert sezony, naplánovaný na pondělí 10. června, věnují rozhlasoví symfonikové a jejich šéfdirigent provedení Smetanova cyklu sym­fonických básní Má vlast. V Roce české hudby, kdy si připomínáme 200 let od skladatelova narození, zařadili do své koncertní řady dílo, které se povětšinou uvádí při exkluzivních událostech. Tím se ovšem z jedinečné originální kompozice stává tak trochu neživotný památník. O to více se všichni hudebníci – a jistě i posluchači – těší na nadcházející uvedení na „běžném“ koncertě.  Ostatně pro velký zájem přidal SOČR i druhý koncert, ve středu 12. června. Značný ohlas zaznamenala programová nabídka rovněž u spřátelených světových rozhlasů. Přímý přenos tak vysílá ČRo Vltava a Litevský rozhlas, záznam nabídne ČRo D-dur, a s ním i rozhlas Polský, Katalánský, Lotyšský, Švédský, Jihokorejský a Izraelský, BBC a Westdeutscher Rundfunk. 

Smetanova Má vlast je vrcholným uměleckým projevem završujícím české obrození, dobu legitimního emancipačního snažení politicky, kulturně a jazykově dlouho upozaďovaného národa. Ve 20. století opakovaně plnila funkci symbolu se silným potenciálem povzbuzení pro těžké doby a přelomové okamžiky. Naše 21. století Mou vlast definitivně zařazuje jako klenot národní kultury do mezinárodního repertoáru a do světového hudebního dědictví. Postupně čím dál přesněji krystalizuje nadčasová hodnota této jedinečné kompozice.

Vznik Mé vlasti pokrývá v životě Bedřicha Smetany období let 1874 až 1879, ve kterém se postupně musel stáhnout z veřejného života. Během komponování Vyšehradu na podzim roku 1874 totiž zcela ohluchl.

První souborné provedení cyklu všech šesti symfonických básní vnímaných dnes jako celek, ale komponovaných a uváděných postupně, se uskutečnilo roku 1882. Stalo se tak v reprezentativním sále na pražském ostrově Žofíně, kde se v 19. století konaly mnohé významné koncerty a kde zazněly i jednotlivé části. Hudebníci účinkovali pod taktovku Adolfa Čecha, kdysi kapelníka Prozatímního divadla a nyní prvního kapelníka Národního divadla.

Má vlast je hudební apoteózou vlasti a bytí národa i oslavou krajiny, naplněné mytickými a dějinnými vzpomínkami i vizemi budoucnosti. Oživuje slávu dávných dob a vyjadřuje se ke kráse přírody, v závěru pak vyvyšuje husitskou tradici, hodící se k tužbám českého národa po dosažení samostatnosti. Má vlast už definitivně prokázala, že výmluvností, obrazivostí, invencí, kompozičním mistrovstvím a nábojem, ale i koncepcí a vznešeným uměleckým patosem možná souvisí s jinými díly své doby, že ale přesto nemá ve světovém repertoáru obdoby.

PROGRAM: 

Bedřich Smetana (1824–1884)
Má vlast. Cyklus symfonických básní

Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Petr Popelka 
dirigent

Přímý přenos koncertu na ČRo Vltava, záznam koncertu ČRo D-dur 12. června ve 20.00 hod.

Foto: Vojtěch Brtnický

You may also like...