Toyota Startup Award ocenila tisk protéz ve 3D nebo robota pro slepce

Mezi nejlepšími inovativní projekty soutěže s byla zvolena společnost ProsFit Technologies, která tiskne protézy pro postižené na 3D tiskárnách. Dalším oceněným projektem je robot pro zrakově postižené. Do soutěže se přihlásilo téměř 200 aplikací z více než 45 zemí. Z nich postoupilo do finále osm startupů. 

ProsFit nedávno způsobila revoluci na trhu náhrad dolních končetin. Firma přišla se softwarem, který nohu přesně naskenuje a vytvoří model pro 3D tisk. Celý proces výroby protézy se tak zkrátil z týdnů na dny a navíc výrazně zlevnil.

Další oceněná firma Seamless Vision z Izraele, vyvinula robota, který pomáhá zrakově postiženým pohybovat se samostatně v městských oblastech. Vede uživatele v městské zástavbě, pomáhá jim objevovat nová místa a vždy je bezpečně dovede domů. Použitá technologie kombinuje více senzorických systémů s moduly hlubokého učení, které umožňují kompletní městskou autonomní navigaci.

Dlouhodobá podpora mobilních inovací

Toyota dlouhodobě podporuje firmy v inovativních nápadech v oblasti mobility. Z osmi finalistů si ocenění odnesly ještě SociAbility z Velké Británie a francouzská Wheeliz. Všichni vítězové si zajistili účast v program Toyota Accelerator, který zahrnuje školení, mentoring a financování.

Dosud jen ručně, dnes už stačí tiskárna

Vítězná bulharská firma se zaměřila se na nejzásadnější část, tzv. protetický soket, neboli vložku mezi končetinou a protézou. Ta musí uživateli přesně sedět, aby byla pohodlná a dlouhodobě nositelná. Dosud se vložky vyráběly ručně a ladily se opětovným nasazováním na nohu pacienta.

 

 

Na začátku společnost používala v 3D tisku vytlačování pomocí vlákna, ale hledala způsoby, jak zlepšit kvalitu, hmotnost a povrch vložek. Navázala proto spolupráci s HP, která vyvinula technologii multi-jet fusion 3D tisku využívající roztavený prášek k výrobě silných a přitom lehčích a přesnějších dílů.

Pronájem bezbariérových aut

Dalším oceněným je startup Wheeliz, první web věnovaný pronájmu vozidel s peer-to-peer bezbariérovým přístupem. Shromažďuje údaje o majitelích aut s bezbariérovým přístupem, kteří jsou ochotní je pronajímat vozíčkářům. Ti si tak mohou najít nejbližší dostupné vozidlo ve svém okolí.

 

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...