Trendy na sociálních sítích se opět promítají do vánočního prodeje hudebních nástrojů

Málokdo by tipoval, že by lyra mohla ještě zažít renesanci. Hudební nástroj, který v klasické antice doprovázel recitace starých Řeků zaujal mladou tik tokovou generaci, stejně jako před lety třeba ukulele. Na relativně levný nástroj připomínající malou harfu, lze vyloudit příjemný zvuk, a vybrnkat part současných hitů ze Spotify. Prodejci hudebních nástrojů zaznamenávají meziroční nárůst prodaných kusů lyr, který loni přesáhl neuvěřitelných 300 procent. Obecně však Češi pod stromeček nejvíce kupují akustické kytary a elektrická piana ve finančním rozmezí 5 do 25 tisíc korun.

Je jednoduché naučit se na lyru? youtu.be/vyuka-lyra

„Přestože jsou klávesy a kytary nejklasičtějším vánočním přáním hudebníků všech věkových kategorií, bez ohledu na úroveň nebo hudební gramotnosti, letos se do žebříčků prodejnosti dostaly lyry a mini harfy,“ potvrzuje Filip Černý, marketingový ředitel společnosti Kytary.cz, která má většinový podíl na českém trhu s hudebními nástroji.

Mini harfy a lyry jsou podle něj finančně velmi dostupné nástroje a pohybují se v rozmezí 1200 až 2200 korun. Vyrábějí se většinou z cedru nebo mahagonu.

„Je potřeba pochválit rodiče, kteří si všimnou, že jejich dítě má hudební talent a rozhodnou se ho podpořit koupí hudebního nástroje. Není vždy nutné začínat v klasických základních uměleckých školách. Na nástroj se mohou naučit i sami, například s pomocí internetových kurzů, což se v případě lyr děje,“ dodává.

Lyra je vzhledem podobná malé harfě, ale jsou v nich rozdíly. Lyra je strunný hudební nástroj známý svým rozšířením v klasické antice, kde doprovázela recitace starých Řeků. Někteří odborníci říkají, že to je odvětví rodiny citer. Má dlouhý jemný chvějivý tón, který stejně jako u ostatních lyr doznívá v samotném nitru člověka. Při hraní se na rozdíl od harfy používají nejen prsty, ale i trsátka.

Tradiční piana mizí 

Jedním z trendů posledních let je neustále zvyšující se poptávka po digitálních pianinech a křídlech. Zákazníci si je vybírají z toho důvodu, že odpadá potřeba nástroj ladit, klaviatury bývají téměř k nerozeznání s akustickými piány, díky ovladači hlasitosti a možnosti zapojení na sluchátka lze na nástroj hrát i během večerů. A jako bonus bývají nástroje osazeny vestavěným metronomem, možností změny zvuků, případně doprovodů a jako třešnička lze vybrané nástroje propojit s počítačem, čí s tabletem přes Bluetooth „Digitální piana jsou před Vánoci vždycky hitem. Největší zájem je o modely pro začátečníky s více funkcemi,“ říká Tomáš Mrázek, vedoucí obchodního oddělení společnosti AUDIO PARTNER..

Data výrobců ukazují, že digitální piano už vlastní zhruba 143 000 tisíc českých domácností. Tyto nástroje se dají koupit za cenu v rozmezí od patnácti do šedesáti tisíc korun. Digitální piana se cenově pohybují v rozmezí 15 – 150 tisíc korun. Tradiční pianina můžete často nalézt na bazarech, kde jsou nabízená za odvoz. Hlavním důvodem bývá drahá údržba a náročné stěhování.

K těm snazším hudebním nástrojům patří akustická kytara. I možná proto je rovněž populárním hudebním dárkem. „Prodeje akustických kytar jsou určitě během Vánoc na vzestupu, a to téměř všude na světě. Ještě nemáme zpracovaná přesná čísla, ale pozorujeme výrazné nárůsty prodejů oproti zbytku roku,“ potvrzuje Petr Furch, ředitel Furch Guitars, kde vyrobili kytary i pro Davida Kollera nebo Suzanne Vega. „Letos zažíváme první rok, kdy je možné přímo u nás nakoupit jak nástroj, tak i doplňky nebo dokonce zážitky ve formě poukazu na prohlídku výroby v závodě Velkých Němčicích,“ dodává.

You may also like...