V budově Forum na Václavském náměstí odhalil Flow East sochu inspirovanou Kafkovým dílem

Forum, jedna z historicky nejvýznamnějších budov Václavského náměstí, se stala domovem zcela nové sochy inspirované jejím nejslavnějším obyvatelem, spisovatelem Franzem Kafkou. Za projektem stojí společnost Flow East, majitel budovy a patron pražského umění.

Dílo připomíná slavnou Kafkovu novelu Proměna, ve které se hlavní hrdina promění v hmyz. Sochu, která zobrazuje obřího brouka sedícího na hrudi muže z matného transparentního skla, vytvořili renomovaný sklářský výtvarník Petr Stanický působící na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a mladá sochařka Irena Armutidisová. Stanický, jehož práce zkoumá lidskou mysl a emoce, byl zodpovědný za realizaci konceptu společnosti Flow East. Irena Armutidisová vytvořila původní hliněný model postavy, který byl následně přenesen do voskové formy.

S konceptem přišel James Woolf, CEO Flow East, který chtěl vzdát hold dílu Franze Kafky z dob, kdy v budově pracoval jako zaměstnanec pojišťovny Generali. Když Forum koupil Flow East, byl na Císařském schodišti pouze prázdný prostor. Nová socha je transparentní, přiznává původní chybějící dílo a zlatý brouk reprezentuje Kafkovu Proměnu,“ říká Petr Stanický. „Myšlenka vracet se k minulosti a uznat její neustálou přítomnost v našem každodenním životě je mi velmi blízká i v mé vlastní práci, takže se mi tento projekt opravdu líbil. Vytváření sochy byl složitý proces: vosková figurína byla rozdělena do tří segmentů, zaformována a poté v ní bylo utaveno sklo, části byl vybroušeny a spojeny ve výslednou sochu. Výsledkem je výrazný a vizuálně nápaditý doplněk neoklasického schodiště.

Zakladatel a CEO Flow East James Woolf vysvětlil myšlenku stojící za projektem: „Forum je jednou z nejpozoruhodnějších historických budov na Václavském náměstí. Se svými balkony a střešní kupolí vypadá spíš jako palác než jako kancelářská nemovitost. Historie budovy – spojená také s Franzem Kafkou – je však méně známá. Vzhledem k našemu dlouhodobému cíli podporovat umění v Praze prostřednictvím iniciativ, jako byl například Flow East Art Hub, bylo zadání speciálního uměleckého díla nejvhodnějším způsobem, jak zdůraznit spojení mezi Kafkou a Forem. Myslím, že výsledná socha dokonale vystihuje ducha Kafkovy práce a je v souladu s majestátním stylem budovy.

Socha se nachází ve výklenku v rameni Císařského schodiště, dominanty budovy s pozoruhodnou štukovou výzdobou. Forum, navržené renomovaným vídeňským architektem Friedrichem Ohmannem bylo dokončeno v roce 1896 a původně v něm sídlila pojišťovna Assicurazioni Generali, v níž v první dekádě 20. století pracoval právě Franz Kafka. Nyní se zde nacházejí prémiové maloobchodní a kancelářské prostory, které v současné době využívají přední společnosti, jakými jsou H&M, Sephora, AON, Mattel či Britská obchodní komora.

Flow East měl velmi přesnou představu o tom, jak by mělo dílo vypadat,“ říká sochařka Irena Armutidisová. „Při modelování jsem se opírala o klasické antické prvky. Od přenesení myšlenky Flow na papír až po výrobu hliněného modelu a jeho následné odlévání do laminátu bylo mým cílem co nejvěrněji zapracovat stanovený koncept.“

Flow East a.s. je dlouhodobý soukromý investor vlastnící portfolio prvotřídních komerčních, maloobchodních a rezidenčních nemovitostí v Praze a v přilehlých oblastech o celkové rozloze přesahující 200 000 m2. Společnost působí v České republice od roku 1990, kdy byla založena současným majitelem Jamesem Woolfem, britským občanem s českými kořeny.

You may also like...