V sobotu se v Praze rozsvítí digitální betlém. Tradice ožívá díky moderním technologiím

Česká společnost AVT Group vytvořila betlém 21. století. Je vyroben ze dřeva, které ožívá za pomoci moderní audiovizuální techniky. Motivem vánoční atrakce pro veřejnost, která bude zdarma k vidění dle aktuálních vládních nařízení až do ledna, se stala koleda Nesem Vám noviny. Slavnostně se digitální betlém rozsvítí před sídlem společnosti v Praze Voděrádkách tuto sobotu v 16 hodin a zahájí tak adventní čas.

„Nápad na digitální betlém vznikl tak trochu díky mému dětství. Jako malý kluk jsem se chodil každé Vánoce spolu s rodiči dívat na betlém. Ne, že by se mi to nelíbilo, ale přišlo mi to strašně statické, vyřezané postavy stojící na slámě, bez pohybu. A proto jsme se rozhodli využít naše zkušenosti a zdigitalizovat to. V naší dílně tak vznikl betlém 4.0., který se hýbe, hýří barvami a je nadupaný taky zvukově,“ říká Petr Vlček, ředitel společnosti AVT Group, která tento unikátní betlém vytvořila. Autory projektu jsou malíř Pavel Příkaský a animátor Ondřej Rakušan.

Příběh betléma vychází z vánoční koledy Nesem Vám noviny. Jednotlivé postavy ožívají za pomoci moderních audiovizuálních technologií a speciálního softwaru. Dřevo se zbarví a obraz se rozpohybuje. Vidět můžeme plápolající oheň, zářící svatozář nebo padající vločky. Digitální projekce je ve dvou módech – denní a noční. Po celou dobu je doprovázena hudbou.

Ještě před slavnostním představením veřejnosti bude betlému požehnáno. Rozsvícený ho návštěvníci mohou vidět každý den od 16:00 do 21:00. Prohlídky probíhají zdarma dle aktuálních podmínek spojených s vládními nařízeními a to až do svátku Tří králů připadající na 6. ledna 2021.

Dřevu vdechly život technologie

AVT Group je plná zkušených lidí z oboru audiovizuálních technologií, a proto mohla nápad Petra a Dity Vlčkových za relativně krátkou dobu zrealizovat. Nejdříve se do tvorby betléma zapojil CNC stroj, který za 75 hodin vyfrézoval jednotlivé dřevěné plaňky. Na stavbu jich bylo použito celkem 50 kusů širokých 10 centimetrů. Vznikla tak plocha pět metrů široká a necelé dva metry vysoká. Na finalizaci výrobku se podíleli nejen stroje, ale také řemeslníci. Dřevo bylo nezbytné dobrousit a dlátkem jemně doupravit některé detaily. Modelování a přípravy zabraly celkem jeden a půl měsíce.

Na projektu spolupracovali s odborníky z oblasti videomappingu, kteří vytvořili například videomapping na kostel sv. Ludmily na Náměstí Míru. Autorem návrhu a modelace, která vznikla technikou ZBrush, je malíř nastupující generace Pavel Příkaský. Ondřej Rakušan se věnoval animaci, 3D modelingu a projekci. Technickou podporu zajistil architekt Miroslav Kukrál.

Slavnostní rozsvícení proběhne v sobotu 28. listopadu 2020 v 16:00, v další dny až do 6. ledna 2021 bude betlém rozsvícený vždy od 16:00 do 21:00.
Krabošická 60, Voděrádky, Říčany, před vjezdem do areálu Home of AV.

https://www.avtg.cz/reference/digitalni-betlem/

Autoři projektu

Ondřej Rakušan – animace a videomapping

Ondřej Rakušan se věnuje animaci, 3D modelingu a projekci. Vystudoval obor Scénografie na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze 3. Následně absolvoval obor Průmyslový design na Fakultě architektury ČVUT u prof. ak. soch. Mariana Karla. Aktuálně se věnuje animaci s přesahem do grafického designu a 3D modelingu, jeho činnost zasahuje i do reklamy.

Pavel Příkaský – malba ZBrush

Pavel Příkaský vystudoval na Akademii výtvarných umění v Praze. Je výrazným malířem nastupující generace. Jeho díla byla prezentována na výstavách v Čechách i zahraničí. V Castlefield Gallery v Manchesteru, Českém centru v Londýně a Berlíně, Centru pro současné umění DOX, pražské galerii NoD nebo Fotograf Gallery.  Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách Galerie Hlavního Města Prahy stejně jako u soukromých sběratelů. Jako výtvarník se podílel na představení ND v Ostravě nebo Budapešťském Národním divadle, hudebních videoklipech a mnoha jiných projektech.

Miroslav Kukrál – modelování a výtvarná podpora

Miroslav Kukrál je architekt, který se také zabývá konstrukcemi a herním vývojem. Byl oceněn za řadu návrhů staveb, multimediálních výstav a dalších zajímavých projektů. V rámci tvorby je pro něj nejdůležitější poutavý a propracovaný příběh v jednoduchém a funkčním provedení. Mezi nejznámější díla, na kterých spolupracoval s ateliérem Fránek Architects, patří rozhledna Stezka v oblacích v obci Dolní Morava (Stavba roku 2016) nebo výstavy Útroby architektury či Obličejový dům. V roce 2015 připravoval výrobu instalací Země fantazie a Laboratoř ticha na EXPO v Miláně. Podílel se také na návrzích českého pavilonu EXPO 2020 Martina Rajniše i na vítězném českém pavilonu. Mezi poslední projekty patří návrh expozice Biodiverzita v Kladně a Vodovodov v Hradci Králové v kooperaci se společností st.dio s.r.o. 

Foto: AVT Group

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...