Vladivojna La Chia reflektuje aktuální témata v netradiční opeře Šípková Lulu

Zpěvačka, textařka, hudební skladatelka a výtvarnice Vladivojna La Chia včera odprezentovala připravované představení Šípková Lulu. Opera je pohledem na kritickou situaci, ve které se dnes nacházíme, skrze lidskou duši, mystické archetypy a pohádkové bytosti, do nichž si občas promítáme své vlastní strachy i naděje. Neveřejná událost se konala v prostorách pražského NoDu především v zájmu podpory uvedení tohoto originálního hudebního díla.

„Tato podivná doba s apokalyptickou náladou je dramatická a šokující, zároveň však i inspirativní a nesmírně zajímavou zkušeností. Jsem přesvědčena, že pravý vnitřní klid v sobě můžeme najít pouze tehdy, přijmeme-li holý fakt, že život je příliš nejistý a křehký, a proto je lepší se neupínat k takzvaným jistotám“,  říká autorka opery.

Vladivojna La Chia už pátý rok připravuje dílo, které je složité zařadit do jedné kategorie a sama autorka se o Šípkové Lulu vyjadřuje s přívlastkem (ne)opera. Jedná sa o hravé apokalyptické drama s prvky černé komedie pro deseti členný orchestr v obsazení Vladivojna La Chia, Jarmila Jermářová, Karolína Šustová, Sylvie Bee, Jana Vávrová, Marie Ladrová, Petr Uvira, Terezie Kovalová, Tereza Čepková, Jan Horváth (harfa, cemballo, theremin, anglický roh, fagot, hoboj, cello, elektronické bicí, elektrická kytara, klávesy, basa, sbor). 

“To, co dnes, přátelé, uvidíte, je komorní apokalyptické drama odehrávající se převážně uvnitř hlavní hrdinky Lulu Šípkové. Ta se chystá na Čeladné se svou rodinou pokřtít svou dceru Jitušku. Vladivojna, jakožto sudička a obsedantní představa Lulu, vás celým příběhem provede. Lulu je přesvědčená, že až bude její dceři 6 let, svět pohltí Apokalypsa.

Jaká, a jestli se tomu tak skutečně stane, ovšem ví zatím jen Vladivojna a Bůh”, těmito slovy s trochou nadsázky uvedl představení moderátor Tomáš Grohregin, který diváky provedl celým večerem. 

Realizace opery probíhá za podpory partnera Centrum Pant, light designérka Pavla Beranová připravuje světelný design, zvukový design svěřila Vladivojna Janu Středovi a kostýmy navrhuje Lenka Mulabegovič. 

Úplné dokončení opery je plánováno na první polovinu příštího roku. V současné době závisí její plná realizace na další finanční podpoře díla. “Autor se v dnešní době nemůže spoléhat pouze na dotace, a proto musí doufat, že se zapojí také mecenáši”, uvádí autorka opery Vladivojna La Chia.

You may also like...