Výstava starých odrůd v Domě ochránců přírody: Letní jádroviny a slivoně

Ve čtvrtek 17. srpna, zahajujeme v pražském Domě ochránců přírody třetí letošní výstavu ovoce starých odrůd – Letní jádroviny a slivoně. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody. Výstava potrvá jen do soboty 19. srpna 2023. Ve čtvrtek se můžete těšit na oblíbené pěstitelské přednášky a seznámení s letním sortimentem starých odrůd jádrovin. Součástí pátečního doprovodného programu je jedinečný seminář zaměřený na oskeruše. V sobotu se dozvíte, jak postupovat při určování odrůd jabloní a hrušní.

Na výstavě si můžete prohlédnout bohatý sortiment letních hrušek. Vybrané odrůdy lze i ochutnat. Uvidíte neobvyklé hrušky Krvavky s červenou dužninou. Vystavena bude i původní česká odrůdy Solanka, pocházející z Českého středohoří či Šídlenka, krajová odrůda z Jižní Moravy. Obě jsou chuťově vynikající hrušky, s osobitou kořenitostí.


Kdo má rád muškátové chutě, neodolá muškatelkám. „Mezi vystavovanými plody jsou také historické odrůdy, které se neztotožňují s odrůdami uváděnými v pomologických publikacích. Vedeme je tak pod pracovními názvy. Za pozornost určitě stojí Muškatelka ze Záhoří či Bečovská děkanka“, upozorňuje Martin Lípa, garant programu Oživení starých odrůd.

Z tradičních odrůd jabloní bude k vidění Průsvitné letní z Pobaltí či Croncelské, původem z Francie.

Z desítek pestrých slivoní si prohlédnete například sladkou Mirabelku nancyskou či Althanovu renklodu, pocházející ze Svojšic.

„I letos můžete přinášet vzorky ovoce k určení v rámci pomologické poradny, a to v průběhu celé výstavy“, vyzývá Kateřina Štrossová z Českého svazu ochránců přírody. „Občas se díky tomu podaří odhalit odrůdu, která byla považována za zmizelou“.

Výstava se koná v rámci odborného programu ČSOP Oživení starých odrůd. Tento celostátní program je zaměřen na vyhledávání starých odrůd ovocných stromů a jejich záchranu. Informace o starých ovocných odrůdách a genofondových plochách, na kterých je zachraňujeme, průběžně publikujeme na www.stareodrudy.cz.

Program je realizován s finanční podporou Ministerstva zemědělství a hlavního města Prahy. Lesy České republiky, s.p., jsou generálním partnerem Národního programu Ochrana biodiverzity. Na konání cyklu výstav v Domě ochránců přírody dále přispívá městská část Praha 4.

Program: www.csop.cz/program

You may also like...