Zahájení renovace největšího dalekohledu Štefánikovy hvězdárny

Ve středu 6. dubna proběhne na Štefánikově hvězdárně demontáž hlavního dalekohledu. Tento jedinečný přístroj vážící 5,5 tuny bude s pomocí těžké techniky vyzvednut kopulí ven na nákladní automobil, který dalekohled přepraví do německé Jeny, kde bude po dobu zhruba jednoho roku probíhat renovace přístroje.

Štefánikova hvězdárna na Petříně vlastní unikátní dvojitý Zeissův astrograf, jehož historie sahá až do roku 1905, kdy započala jeho výroba ve firmě Carl Zeiss Jena.

Hvězdárna byla postavena z iniciativy České astronomické společnosti a její slavnostní otevření proběhlo v roce 1928. V témže roce se šťastnou náhodou naskytla možnost koupit z pozůstalosti po vídeňském selenografovi Königovi na svou dobu vynikající přístroj, dvojitý Zeissův astrograf. Ač byla cena nabízeného přístroje zlomkem jeho reálné hodnoty, shromáždit celkovou sumu nebylo jednoduché. Nakonec se na hlavní dalekohled nové pražské hvězdárny peníze našly, a to podobně jako kdysi na Národní divadlo. Na dalekohled přispěl významnou částkou třeba i prezident Masaryk.

Jako hlavní dalekohled hvězdárny slouží tento přístroj od roku 1930. Od té doby je v provozu v podstatě nepřetržitě a opravy, ať už menší průběžné, nebo větší generální, byly zajišťovány svépomocí. Po více než 100 letech provozu však nastal čas na kompletní renovaci přístroje. Po zhruba 2 roky trvajících jednáních se nakonec podařilo zajistit vše potřebné a dalekohled se tak po 115 letech vrátí na původní místo svého vzniku, do německé Jeny, kde bude pobývat zhruba rok. Na Štefánikovu hvězdárnu se vrátí kompletně renovovaný po optické i mechanické stránce, aby si návštěvníci mohli plně vychutnat nejen pozorování astronomických objektů, ale i krásu této jedinečné technické památky. Po dobu renovace bude návštěvníkům v hlavní kopuli hvězdárny k dispozici experimentální  elektronický dalekohled, který díky inovativní technologii vycházející z principů digitální astrofotografie poskytne jedinečný pohled na mlhoviny, hvězdokupy či galaxie i z centra velkoměsta.

V případě příznivého počasí bude demontáž dalekohledu za pomoci těžké techniky probíhat ve středu 6. dubna od 10 hodin dopoledne. Po dobu zhruba 5 hodin bude z bezpečnostních důvodů uzavřen prostor před hvězdárnou a částečně omezen pohyb v Růžovém sadu.

You may also like...