Zpěvačka Hanka Křížková oslavila dvě výročí a pokřtila novou kuchařku

Zpěvačka a herečka Hanka Křížková slavila loni dvojí výročí – 40 let na scéně a 65. narozeniny. Kvůli třem operacím endoprotézy během dvou měsíců musela ale všechny plány a oslavy přeložit. Proto až nyní mohlo dojít na křest reedice její knihy: „kuchařky“

U stolu s Hankou Křížkovou. Do pražského Luxoru na Václavské náměstí kromě desítek lidí, přišli i přátelé Hanky Křížkové. Kmotry knihy v novém formátu, podobě, doplněnou o nové fotografie i recepty, byli herečka a výtvarnice Iva Hüttnerová, dvorní textař zpěvačky, herec a dabér Rudolf Kubík a cukrář, spisovatel a moderátor Josef Maršálek.

„Já jsem velmi šťastná, že zde tyhle své přátele mám a je mi ctí, že přijali mé pozvání a pokřtili knihu. Je to taková ´netradiční kuchařka´, spíš album fotografií s recepty od mých přátel a kolegů. Tu původní jsem kdysi dávala dohromady na popud kamarádky, spisovatelky Marie Formáčkové, když jsem byla po operaci endoprotézy. Tak trochu jsem se „nudila“, a tak jsem ji dala dohromady. Tuhle knihu, kterou vydala Euromedia, v novém pojetí jsem vlastně dávala taky dohromady v nemocnici, a poté doma při rekonvalescenci. Mám z ní radost, konečně má i formát, který se vejde dobře do knihovny,“ prozradila Hanka Křížková, která taky přiznala, že není úplně tak velkou příznivkyní vaření.

„Mám ráda rychlá a jednoduchá jídla, u kterých neprostojím hodiny. Mám ráda třeba, když se na jaře nebo v létě griluje, posedíme s přáteli u skleničky a je nám dobře.“

Rozšířenou knihu v novém podání ocenili i Iva Hüttnerová, Rudolf Kubík i Josef Maršálek„Je epesní, je barevná, krásná a těším se, až si v ní v klidu zalistuji. Jsem taky rád, že i Hanička byla jednou z kmoter jedné mé knihy. Hanka je sluníčko, nesmírně pozitivní člověk a mám ji moc rád,“ podotkl cukrářský mistr Maršálek.

„Víte, kolik názvů jsem vymyslel, než ta původní kniha vyšla? Třeba Blafy z Holešovic, Pod stolem s Hankou Křížkovou nebo Nové recepty staré zpěvačky. Nějak se to neujalo,“ dodal s úsměvem textař Rudolf Kubík za velkého smíchu publika.

„Třeba ty marokánky, které Hanka dělá každé Vánoce jako jediné cukroví, jsou nepřekonatelné. Jen jich dělá nějak ´málo´. Já jsem jich jednou, než jsem od ní dojela domů taxíkem, většinu po cestě snědla,“ dodala herečka a výtvarnice Iva Hüttnerová.


Hanku Křížkovou čeká ve středu 25. ledna velký koncert v pražském Divadle Hybernia, kde oslaví jak svá dvě výročí, tak i 25 let spolupráce s bandem Martina Kumžáka, který ji bude pochopitelně i tam doprovázet. „Budu tak trochu bilancovat, vzpomínat, i když má deska, kterou jsme pokřtili na sklonku roku se jmenuje Nic nechci vrátit. Mnohé z těch písní zazní i tam,“ dodala zpěvačka.

Knihu U stolu s Hankou Křížkovou si zájemci mohou objednat ZDE
CD Nic nechci vrátit si můžete objednat na CD Hanka Křížková: NIC NECHCI VRÁTIT
Vstupenky na koncert Hanka Křížková: 40 let na scéně, 25. ledna 2023 v Divadle Hybernia jsou k dostání na ticketportal.cz/event/Hanka-Krizkova-40-let-na-scene

Hanka Křížková (*1957) je česká zpěvačka, herečka a rodačka ze Strakonic, která se na profesionální scéně poprvé objevila ve skupině Metronom (1982). Předtím ale zpívala v jazzrockové skupině Rotor v rodných Strakonicích. V letech 1988-1993 spolupracovala také s Karlem Černochem. Hanku jste mohli slyšet mimo jiné ve slavných muzikálech jako je Drákula, Krysař, Bídníci, Mrazík nebo Monte Christo a další. Její srdeční záležitostí zůstal ale šanson, swing a blues. Kromě muzikálů koncertuje s Bandem Martina Kumžáka a jezdí s talkshow a recitály po celé republice.

Foto: Jaroslav Hauer

You may also like...