50Hertz Netzquartier je kancelářská budova jen pár kroků od berlínské vládní čtvrti

Do soutěže o návrh pro nové sídlo německé společnosti 50 Hertz „50Hertz Netzquartier“ v Berlíně se přihlásilo 18 architektonických studií. Nakonec vyhrál návrh německého studia kadawittfeldarchitektur, který byl také v roce 2016 úspěšně zrealizován a budova tak mohla otevřít brány svým zaměstnancům. Skla do projektu dodala společnost Guardian Glass.

Budova se architektonicky prezentuje jako překrytí tří různých konstrukcí: horizontální podlaží, vnější síťová struktura a vnitřní oranžová jádra. Každé podlaží nabízí jako venkovní prostory několik balkónů, které lze využít jako pracovní prostory nebo místo pro odpočinek a relaxaci. Rámová konstrukce vytvářející síť rovnoměrně uspořádaných diagonálních vzpěr abstraktně symbolizuje účel společnosti (50Hertz je provozovatelem přenosové soustavy) a zároveň vizuálně odkazuje na železniční oblast s ocelovými mosty a viadukty v okolí areálu hamburského a lehrterského nádraží. V noci jsou jednotlivé podpůrné segmenty vnější konstrukce osvětleny, což vytváří dynamické čáry, které připomínají sinusové křivky.

Pozoruhodná je také poloha budovy v samotném centru Berlína v sousedství s Muzeem moderního umění a kulturní zónou „Am Hamburger Bahnhof“. Lokalita se nachází také v těsné blízkosti hlavního vlakového nádraží a parlamentní a vládní čtvrti se Spolkovým kancléřstvím, Spolkovým sněmem a Spolkovým ministerstvem školství a výzkumu.

Sklo vybrané pro fasády je Guardian SunGuard® SuperNeutralTM 62/34. Toto pokovené sklo s ochranou proti slunečnímu záření kombinuje výjimečnou solární ochranu s vysokou propustností světla a nízkou hodnotou U 1,0. Díky tomu poskytuje výjimečnou kontrolu nad teplotou uvnitř budovy. Tato multifunkční vrstva minimalizuje potřebu umělého světla a nabízí vynikající tepelnou izolaci. Uživatelé budovy si tak po celý rok užijí příjemné klima.

Budova byla zároveň první na světě, která získala cenu DGNB Diamant oceňující budovu za její design, architektonickou dokonalost, stejně jako za vynikající ekonomické i ekologické kvality.

Guardian Glass, hlavní obchodní jednotka společnosti Guardian Industries, je v celosvětovém měřítku jedním z největších producentů výrobků z plaveného, pokoveného a zpracovávaného skla. Ve svých 26 závodech na výrobu plaveného skla po celém světě vyrábí společnost Guardian Glass vysoce kvalitní sklo k použití v exteriéru (jak komerčních, tak i rezidenčních budov) a na interiérové architektonické aplikace, pro dopravu a technické výrobky. 

You may also like...