Cestování Žitavskou úzkokolejkou

Žitavská úzkorozchodná dráha (německy Zittauer Schmalspurbahn)  je jednou z několika zbývajících saských úzkorozchodných drah s rozchodem 750 mm. Na pravidelné spoje jsou nasazovány parní lokomotivy řad 99.73-76 a 99.77-79. Od roku 2011 je na pravidelné spoje nasazována také dieselová lokomotiva L45H. Málokterá železnice vám nabídne tolik úžasných pohledů do krajiny i do historie jako právě Žitavská úzkokolejka se svou 16 km dlouhou sítí tratí.

Doba jízdy: ca. 45 minut
Délka dráhy:
Žitava – Nádr. Bertsdorf: 8,9 km
Nádr. Bertsdorf – Lázně Oybin: 3,3 km
Nádr. Bertsdorf – Lázně Jonsdorf: 3,8 km

Od roku 1881 se Sasko rozhodlo propojit místa ležící mimo hlavní železniční tahy více než 500 kilometry úzkokolejných železnic. Ještě dnes je kulturní dědictví saských úzkokolejek pozoruhodnou raritou, kterou se může pochlubit jen Svobodný stát Sasko. Pět úzkokolejek s denním provozem, tři další parní muzejní dráhy, hned několik železničních muzeí, k tomu parkové a horské dráhy a historické dopravní prostředky až k největší flotile kolesových parníků na světě jsou propojeny projektem trasy DAMPFBAHN ROUTĚ Sasko.

V okolí parních železnic zvou k návštěvě a pobytu kultura i umění, tradiční řemesla, hodnotné nabídky welness a nenapodobitelné přírodní krásy.

Foto: Petr Brodecký

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...