Dovolená u moře je opět ve hře. Destinace, kam je možné vycestovat

Oblíbené destinace českých turistů otevírají hranice a chystají se na sezónu. Například Řecko se znovu otevírá 1. července, v tento den začnou létat přímé lety z Prahy. Egypt zůstává prozatím uzavřen, nicméně o jeho otevření se intenzivně jedná. Turecko se připravuje na návrat turistů. Omezení cestování nakonec nebude tak přísné, jak to původně vypadalo.

Například společnost Smartwings slibuje, že od konce června začne postupně létat do Bulharska, Chorvatska, na Kanárské ostrovy, Madeiru, Kypr a řecké ostrovy Rhodos, Heraklion, Zakynthos a Korfu. V další vlně by pak měla následovat Sardinie, Mallorca i turecká Antalye.

Do některých evropských zemí se bude možné vydat autem i dříve. „V některých státech je vyžadováno na hranicích potvrzení o rezervaci ubytování, podepsání čestného prohlášení, že jste zdraví, případně, že zemí pouze projíždíte. Při návratu z dovolené zpět do Česka je nutné mít negativní test na Covid-19 nebo se nahlásit na hygienické stanici, která rozhodne o karanténě,“ říká mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

Situace se bude vyvíjet. Jak vypadá výhled na léto v oblíbených destinacích právě teď?

Řecko: Možná i bez testů

Řecko zahajuje turistickou sezónu 15. června, od 1. července se obnoví mezinárodní lety. Podle ministerstva zahraničí probíhají jednání o tom, že by čeští občané nemuseli předkládat test, ani být v karanténě. Momentálně platí speciální opatření na plážích.

Vzdálenost mezi slunečníky s lehátky musí být minimálně čtyři metry, pod jedním slunečníkem mohou být pouze dvě lehátka (rodiny mají výjimku), občerstvení je vydáváno u okénka, na plážích je zakázán prodej alkoholu a kontaktní sporty, v některých hotelových restauracích bude samoobslužný bufet nahrazen klasickou obsluhou. Předpokládáme však, že v průběhu léta se vše bude vracet k normálu,“ popisuje Řezníčková.

Turecko: Od srpna

Po obnovení letů, které je plánováno na srpen, budou pětihvězdičkové hotely v Antalyi od června opět vítat domácí i zahraniční hosty. Začnou fungovat s náležitými opatřeními, jako je měření teploty, rozestupy či dezinfekce zavazadel. Samozřejmostí bude, že tyto hotely preventivně alespoň v počátku omezí bufetové stravování, a budou vydávat jednotlivé porce. Zavádějí se i některá technologická opatření, například místo karet a klíčů k pokoji hosté dostanou QR kód do chytrého telefonu.

Španělsko: Od července bez karantény

Také Španělsko se pomalu navrací k normálu. Turisté, kteří sem přijedou po 1. červenci, nebudou po návratu muset do karantény. 25. května se tu už otevřely pláže i pro koupání. Vůbec nejbezpečnější je vyrazit do nejméně zasažených, a zároveň velmi krásných oblastí Kanárských ostrovů a Baleárů, mezi nimiž se zároveň plánuje bezpečný koridor.

Egypt: O letech se jedná

Egypt je zahraničním turistům zatím uzavřený, o obnovení letového spojení se v současnosti jedná a my věříme, že to nebude mít dlouhého trvání. Domácí turistika se pravděpodobně rozběhne v červnu,“ uvádí Řezníčková.

Ani tady se neobejdou bez preventivních opatření: Pokoje nejžádanějších hotelů budou obsazené střídavě tak, aby každý druhý pokoj zůstal volný, z parkoviště do hotelu povede dezinfekční koridor, budou se dezinfikovat kufry, počítá se s méně klienty i zaměstnanci, ale také bezpečnější formou vydávání jídla. I tady závadějí QR kód, zároveň každý hotel má vlastního lékaře a větší hotely vyčlení patro na případné nemocné klienty. Podobně jako Egypt je na tom také Tunisko.

Chorvatsko: Už je dostupné

Země už otevřela hranice (nepřístupný zůstává ostrov Brač) a zrušila povinnost předkládat negativní test či nutnost čtrnáctidenní izolace. „Chorvatsko o české turisty velmi stojí, a tak opatření nadále rozvolňuje. V tuto chvíli už není nutné předkládat potvrzení o ubytování nebo nájmu lodi na hranicích,“ říká mluvčí agentury Invia. V zemi se 25. května otevřely restaurace i obchody, roušku je nutné nosit ve vnitřních veřejných prostorách. Na plážích i všude jinde by lidé měli dodržovat rozestupy dva metry.

Bulharsko: Restrikce se zmírňují

Země by se mohla českým turistům otevřít v druhé polovině června. Postupně zmírňuje zavedené restrikce a chystá se na návrat k původnímu stavu. Jsou již otevřené některé hotely, také bazény, venkovní bary, restaurace a povolen je i vstup do národních parků.

Ceny srovnatelné s loňskem

Současná situace by zatím neměla na ceny mít žádný výrazný vliv. „Ceny zájezdů se nezvyšují a zůstávají na loňské úrovni, kdy průměrný zájezd do Řecka stál 15 300 Kč a do Egypta 15 000 Kč na jednoho cestujícího,“ říká Řezníčková.

Je jasné, že všechny cestovky i další subjekty cestovního ruchu musí nyní počítat s tím, že se situace může zase kdykoli a jakkoli změnit. „Agentura Invia spustila prodej zájezdů do destinací, které už odsouhlasily možnost vstupu českých turistů. Počítáme i s variantou, že by se koronavirová situace opět zhoršila, a chceme ujistit naše klienty, že ani v tomto případě o svůj zájezd nepřijdou, ale domluvíme se na jeho přesunutí či vystavíme voucher,“ popisuje Řezníčková případný postup.

Společnost Invia.cz, a. s., je největší cestovní agentura v České republice a autorizovaný prodejce zájezdů více než 300 renomovaných a pojištěných cestovních kanceláří působících na českém a slovenském trhu. Zákazníkům nabízí neustále aktualizovanou nabídku zájezdů v přehledné, jednotné formě, čímž šetří jejich čas při plánování dovolené.

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...