Felix Slováček v novém hudebně-filmovém a dokumentárním pořadu Krásné je žít!

Nový celovečerní zábavní pořad FELIX SLOVÁČEK Krásné je žít! byl představen ve velkém sále Rezidence primátora hlavního města Prahy. Dokument je vydán pod záštitou primátora hl. m. Prahy doc. MUDr. Bohuslava Svobody, CSc. a prof. MUDr. Věry Adámkové, CSc. Program tvoří sestřih nového celovečerního dokumentárního filmu FELIX SLOVÁČEK, magické Šumavy režisérky Olgy Dabrowské, kameramana Asena Šopova a hudebních vystoupení Felixe Slováčka a jeho hostů. Po vystoupení se diváci setkali s Felixem při autogramiádě a degustaci vín. 

Představení dokumentu se zúčastnila řada významných hostů: Helena Vondráčková, Dalibor Janda, Leona Machálková a Zdeněk Barták. Nechyběla ani dcera Anička a Felix Slováček jr.

Uznávaný český klarinetista, saxofonista, hudební skladatel a dirigent Felix Slováček oslavil v loňském roce 80. narozeniny. U příležitosti tohoto významného jubilea se začal natáčet celovečerní dokumentární film o jeho pestrém životě, který byl právě dokončen.

Nápad na natočení dokumentu vznikl v umělcově oblíbeném šumavském hotelu Kilián v Loučovicích u Lipna, který leží bezprostředně u břehů vltavských Čertových proudů a nedaleké Čertovy stěny.

Ukázka z chystaného dokumentu: Výběr rodinných fotografií youtu.be/krasne-je-zit

„Můj oblíbený hudební skladatel je Bedřich Smetana, a proto jsem se začal zajímat o místa, která ho inspirovala ke složení symfonické básně Vltava a jeho poslední opery Čertova stěna. Přímo před hotelem, na břehu horské Vltavy, se totiž nachází sousoší postav z této opery. A tak večer u skleničky vína vznikl záměr natočit dokumentární film o mém životě právě v okolí hotelu a na nádherné Šumavě. Objevil jsem zde překrásná, doslova magická místa, jakými jsou například Vyšebrodský klášter, hrad Rožmberk v Rožmberku nad Vltavou, Vítkův hrádek či Lipenská víla, stojící na břehu Lipenského jezera,“ říká Felix Slováček. 

Všechna šumavská místa, ale i jeho rodné Malenovice a města ve kterých studoval (Kroměříž, Brno) a která si Felix Slováček zamiloval, uvidí diváci v celovečerním filmu, jehož uvedení je naplánováno na rok 2025. Diváci se mohou těšit na zajímavé střípky ze života tohoto všestranného hudebníka – mimo jiné např. na starobylém hradě Rožmberku, kde byl Felix Slováček velmistrem templářského řádu pasován na barona.

Sestřih těch nejzajímavějších okamžiků dokumentárního filmu ze života Felixe Slováčka je i součástí programu zábavního pořadu FELIX SLOVÁČEK Krásné je žít! 

Máme spolu úžasný vztah, s Felixem se známe přes padesát let. Vždy se prolínal mojí hudební kariérou, spolupracovali jsme na písničkách mistra Gotta i dalších. Velký moment je ten, že jsme spolu natočili 20 CD s Dádou Patrasovou. To mám takovou symboliku. Kromě prvního a posledního CD jsem je dělal já s Felixem. Tam vzniklo možná přes 300 skladeb. Dodnes spolupracujeme, jezdíme na koncerty. Úžasně mi natočil song ze Zdivočelé země. Dokument vypadá moc hezky, některé věci jsem ani nevěděl, je z toho vidět, že byl stejně jako já, od malička obklopen hudbou. Doufám, že ještě spoustu let budeme spolupracovat“ uvádí hudebník a producent Zdeněk Barták.

Zpěvák Dalibor Janda říká: „My jsme si s Felixem vždy rozuměli spíše jako lidé, jsme oba dva Moraváci a když jsme šli třeba na kafe, dokázali jsme si o těch ženských podívat tak nějak přátelsky 🙂 Zažili jsme spolu spoustu zajímavých večerů. Bylo tam i něco navíc. Když Felix koncertoval, volal mi, jestli s ním nechci vystupovat. Já měl ale vždy materiál svůj, i autorsky, nebylo to, co bych chtěl. Vše zpívám podle sebe. Ale scházeli jsme se, já jako host, nebo jsem pozval jeho na oslavu. Bylo to vždy přátelské, zavolali jsme si a něco vymysleli. Dokument vypadá dobře, Felix si pohlídal, co v něm bude, je to prostě o něm. Myslím, že to bude srdeční záležitost.“

„Můj vztah k Felixovi je velice kladný, známe se mnoho let, několik let je i mým pacientem. Setkání s ním je vždy příjemné, je to nesmírně empatická osobnost. Je to talent, který se nevidí každý den. I jako pacient se snaží být vzorný, vždy říká, že dělá vše, co mu doporučím. Myslím, že je zodpovědný ke svému zdraví a k životu. Dokument na mne zapůsobil velmi mocně, mám ráda Šumavu, znám ty místa. A pan Slováček tam zapadl. Krásně vypráví o přírodě, předvádí muzikantské výkony“ připojuje se MUDr. Věra Adámková.


Producentem filmu je společnost ARMEX Group a jedním ze sponzorů filmu a pořadu je také společnost MOLD VIN CZ s.r.o., která již více než dvacet let dováží do ČR moldavská vína a ročně prodá půldruhého milionu lahví vín.

„Jsem milovníkem červeného vína a ve své bohaté hudební kariéře jsem několikrát navštívil i moldavské unikátní,  120 km dlouhé sklepy, které nemají ve světě obdoby. Zamiloval jsem si zejména moldavské suché, odrůdové červené víno Merlot z kolekce vín SOL NEGRU (ČERNOZEM). Právě proto je společnost MOLD VIN CZ i sponzorem pořadu a každý návštěvník pořadu FELIX SLOVÁČEK Krásné je žít! může moldavská vína ochutnat po jeho skončení na mé autogramiádě. V Moldavsku mám také dlouholetého přítele, virtuosa ve hře na Panovu flétnu Konstantina Moskoviče. Právě s ním jsem naplánoval uskutečnit společný koncert v hlavním městě Kišiněvě, a to 7. září 2024,“ dodává Felix Slováček.

Potvrzená místa a termíny tour FELIX SLOVÁČEK Krásné je žít! 2024:

5. 4. Zlín
8. 5. Jindřichův Hradec
9. 5. České Budějovice
16. 5. Plzeň
15. 6. Slaný
2. 7. Karlovy Vary
7. 9. Kišiněv, Moldavsko
10. 10. Český Krumlov

PF
Foto: Martin Klein

You may also like...