Knižní novinky z nakladatelství Euromedia: Frida Kahlo a barvy života, Sněžný anděl a publikace Peking 2022

Nejzajímavější novinky z nakladatelství Euromedia, které vycházejí v druhém březnovém týdnu. První z nich Frida Kahlo a barvy života, je životopisný román německé autorky Caroline Bernardové. Vypráví příběh neobyčejně silné ženy, která chtěla být původně lékařkou, ale nakonec se shodou mnoha okolností a životních událostí stala nejslavnější mexickou malířkou.

Láska je ústředním motivem i dalšího románu Můj policista od britské spisovatelky Bethan Roberts. Jeho děj odehrává v Brightonu v 50. letech minulého století a jde v něm o lásku tajnou a zapovězenou, neboť hlavní hrdina vzplane něžnými city k muži. Román je inspirovaný skutečným příběhem a brzy se dočká i filmového zpracování.

Mrazivé počasí přeje četbě mrazivých detektivek a thrillerů, ideálně někde v teple – blízko u kamen nebo topení… Nakladatelství Kalibr přináší fanouškům napětí Sněžného anděla – mrazivou severskou krimi z pera švédské autorky Akni Edvinsson. Umně v ní splétá tři tragické příběhy, které spolu zprvu zdánlivě vůbec nesouvisí, ale jak se později ukáže, něco je přece jen spojuje…

Patříte-li k příznivcům sportu, nenechte si určitě ujít zbrusu novou publikaci Peking 2022, která je ohlédnutím za nedávno skončeným XXIV. ročníkem zimní olympiády, je plná unikátních fotografií a obsahuje samozřejmě i souhrn a statistiky ze všech sportovních disciplín. Ve spolupráci s Českým olympijským výborem ji vydává nakladatelství Universum, text napsal novinář Jan Vitvar.

Caroline Bernardová: Frida Kahlo a barvy života

Mexiko, rok 1925. Sedmnáctiletá Frida Kahlo se chce stát lékařkou. Strašlivá autobusová nehoda však její plány zhatí. Pak potká Diega Riveru, proslulého malíře a lamače ženských srdcí, a po uši se do něho zamiluje. Když ji Diego požádá o ruku, okamžitě souhlasí. Jenže on jí nedokáže být věrný, a navíc se zdá, že její touha po dítěti zůstane nenaplněná.

Navzdory překážkám se Frida nevzdává svého ideálu bezbřehé lásky a života podle svých představ. Objeví malování a svými obrazy vypráví o svých snech. Přímočarostí, pestrým oblečením a mayskými šperky a samozřejmě originální tvorbou se stane jednou z nejproslulejších malířek naší doby.

Caroline Bernardová je pseudonym Tanii Schlieové. Literární vědkyně je už dvacet let spisovatelkou na volné noze a s oblibou se věnuje příběhům o silných ženách. Autorka žije nedaleko Hamburku.

Bethan Roberts: Můj policista

Brighton, 50. léta 20. století. Tom učí Marion plavat, jemně ji ve vodě nadnáší ve stínu slavného městského mola a ona se do něho při tom zamiluje. Je přesvědčená, že pro fungování jejich vztahu to bude stačit.

O několik let později potkává Tom poblíž brightonského muzea Patricka. Patrick je okouzlen a otevírá Tomovi bránu do nového, fascinujícího a sofistikovaného světa umění, cestování a krásy. Jenže Tom je policista a v této době je pro něj bezpečnější oženit se s Marion a s Patrickem se setkávat tajně. Marion a Patrick se o Toma dělí tak dlouho, dokud to jednoho z nich nezlomí…

V tomto sugestivním portrétu Anglie 50. let autor Bethan Roberts představuje skutečný milostný trojúhelník policisty Boba Buckinghama, jeho ženy a spisovatele E. M. Forstera. Je to hluboce procítěný příběh o vášnivé vytrvalosti lásky a o zkáze, kterou způsobuje represivní společnost.

Bethan Roberts (*1963) se narodila v Abingdonu ve Velké Británii. V roce 2007 vydala svůj debut The Pools, který získal Jervonovu/Arwoodovu cenu pro mladé spisovatele. O rok později vyšel titul The Good Plain Cook a poté následovaly romány Mother Island a My Policeman (Můj policista), které se dočkaly mnoha ocenění. Kromě knih Bethan píše dramata pro BBC Radio 4. Dříve také pracovala v televizi a vyučovala tvůrčí psaní na Chichesterské univerzitě a Goldsmiths College v Londýně. Žije s rodinou v Brightonu.

Anki Edvinsson: SNĚŽNÝ ANDĚL

Chlapec, který skočil z mostu. Žena zavražděná ve vlastním bytě. Náctiletá dívka, která beze stopy zmizela. Tři tragické události, jež spolu zpočátku vůbec nesouvisely.

Město Umea svírá mrazivá zima, sněhu stále přibývá a detektivové Charlotte von Klintová a Per Berg musí co nejdříve zjistit, co tyto případy spojuje a kdo stojí za neštěstími, jež město postihly a nadále postihují. A za každou cenu musí objevit nezvěstnou dívku – než bude příliš pozdě.

Sněžný anděl je nová napínavá, svižná a strhující severská krimi, jejíž protagonisté v mnohém působí jako vzájemné protiklady, ale dohromady tvoří neporazitelný tým.

Anki Edvinsson je televizní moderátorka, novinářka a spisovatelka. V dětství v podstatě vyrůstala na policejní stanici, kde trávila čas se svým otcem a jeho kolegy. Její starší bratr také pracoval u policie, takže se u nich doma vždy diskutovalo o kriminálních případech.  Anki se později přestěhovala za svým manželem ze Stockholmu do Umeå, kde nastoupila do místního zpravodajství. Když se rozhodla následovat svůj dávný sen stát se spisovatelkou a přihlásila se do kurzu tvůrčího psaní, výběr žánru byl nasnadě. Při rešerších pro novou knihu se probudil její zájem o psychologii a kriminologii, kterou se pak rozhodla vystudovat na univerzitě.

Ohlédnutí za letošní zimní olympiádou… PEKING 2022

Oficiální publikace Českého olympijského výboru přináší kompletní souhrn z XXIV. zimní olympiády, je plná unikátních fotografií, nechybí představení českých sportovců a souhrn i statistiky ze všech disciplín.

Olympijské hry se letos v zimě poprvé vrátily do stejného města, ve kterém se konaly už jednou v létě. Na Peking 2008 navázal Peking 2022.

Od České republiky se na hrách tentokrát nečekaly rekordy, rekordní ale byla už naše účast. Nominaci si vysloužilo hned 116 sportovců, vůbec nejvíc v historii zimních olympijských her (byť se nakonec ne všichni kvalifikovaní mohli závodů i zúčastnit).

Mezi legendy naší sportovní historie se nesmazatelně zapsaly Ester Ledecká a Martina Sáblíková.

Ester získala už své třetí zlato (ke dvěma nejcennějším medailím z Pchjončchangu přidala třetí obhajobou ve své královské disciplíně – paralelním slalomu ve snow-boardu). Navíc vybojovala skvělá umístění i v Super G a kombinačním sjezdu v alpském lyžování, čímž jen podtrhla svoji výjimečnost.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se zase oklepala ze zdravotních problémů, které ji v olympijské sezoně provázely, a dokázala získat bronz na pětikilometrové trati. Ziskem sedmé medaile na hrách se zařadila na druhé místo našich historických tabulek, hned za nedostižnou Věrou Čáslavskou. Navíc je po Janu Železném teprve druhým sportovcem, jenž dokázal získat medaili na čtvrté olympiádě po sobě.

„Myslíme si, že nejkrásnější na olympiádě je atmosféra a chceme ji přenést mezi lidi. Proto publikace obsahuje osmdesát procent obrazového materiálu, říká Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

You may also like...