Srpnové knižní novinky z nakladatelství Euromedia

Przní srpnové novinky začínají knihou, která je určena primárně dětským čtenářům od 10 let, potěší ale i o něco starší teenagery a dospělé – takže v podstatě celou rodinu. Jedná se o dobrodružný dystopický thriller Spící město od Martina Vopěnky. I když tento příběh vznikl již před deseti lety, nyní se stal předlohou nového filmu režiséra Dana Svátka a vychází proto aktuálně s filmovou obálkou (vydává Pikola).

Další knižní novinka je z Ikaru a rovněž může zaujmout čtenáře různého věku. Jmenuje se Hodní psi k jižním pólu nedojdou a jejím autorem je norský spisovatel Hans-Olav Thyvold. Vypráví příběh ovdovělé paní Thorkildsenové a jejího pejska Tassena, kteří se oba po svém vyrovnávají se ztrátou manžela a páníčka – a zároveň musí spojit síly v boji proti chamtivým příbuzným.

V nakladatelství Ikar vychází také nový román držitelky Pulitzerovy ceny Anne Tylerové s názvem Rusovláska u cesty. Jeho hlavním hrdinou je čtyřicátník Micah Mortimer, který vede poněkud nudný a stereotypní život a zdá se, že mu to tak i vyhovuje. Jednoho dne se však jeho rutina nečekaně rozpadne: Přítelkyně mu řekne, že se bude muset vystěhovat ze svého bytu, a u jeho dveří se objeví cizí teenager s tvrzením, že je možná jeho syn…

Poslední knižní novinkou tohoto týdne je velkolepý rytířský epos z období stoleté války od královny historických románů Rebeccy Gablé. Její Úsměv Štěstěny je téměř tisícistránkovou výzvou pro opravdu zkušené čtenáře. Vychází v nakladatelství Brána.

Martin Vopěnka: Spící město

Co kdybyste jednoho rána zjistili, že vaši rodiče nejsou k probuzení…? Přesně tak začíná napínavý příběh Spícího města. Kryštof, dvojčata Ema a Kristýna i malý Samuel ještě donedávna žili ve šťastné rodině. Jednoho rána se ale všechno zničehonic změní. Sourozenci zjistí, že rodiče upadli do spánku, z něhož je není možné probudit. Děti se ocitají v hrozné situaci, v níž se mohou spolehnout jen samy na sebe. Postupně zjišťují, že takhle usnuli všichni rodiče na celém světě. To nejhorší ale sourozence teprve čeká! Jejich malého brášku Samuela totiž unese neznámý muž!

Pro zbývající tři začíná strastiplný zápas o přežití v nové situaci, kde vítězí ti silnější, mazanější, nebo taky bezohlednější. Děti během něj poznávají, jak je důležité držet při sobě, pomáhat si a nedat se. Podaří se jim najít a zachránit malého Samuela? A probudí se rodiče z podivného spánku…?

A co o knize říká sám autor Martin Vopěnka?

„Za Spící město vděčím svým čtyřem dětem. To ony byly předlohami k románovým hlavním hrdinům. Představoval jsem si je ve všech těžkých situacích, bál jsem se o ně, držel jim palce. Hlavně jsem ale do tohoto příběhu dal svou víru v děti: víru, že ve skutečnosti dokážou mnohem víc, než si my dospělí myslíme. Víru že v sobě mají převážně dobro a že by to bez nás nakonec zvládly. Nevytvářím z nich ale žádné superhrdiny. Ani jim nedávám do rukou žádné kouzelné hůlky. Musí si prostě nějak poradit. A to se hodí, protože po tom, co jsme za poslední rok prožili, už víme, že nepředvídatelné katastrofy nejsou vyloučené. Mám ověřené, že kniha může hodně dát jak dětským čtenářům, tak rodičům.

Film režiséra Dana Svátka Spící město bude mít v českých kinech premiéru 19. srpna 2021.

Martin Vopěnka (*1963) píše pro děti, mládež i dospělé. Za svou tvorbu pro mladší čtenáře dostal řadu ocenění, mimo jiné Zlatou stuhu za knihu Nová planeta či Cenu učitelů za knihy O duši a dívce a Biblické příběhy pro nevěřící děti, román Nová planeta byl také zařazen do prestižního mezinárodního katalogu White Ravens. Jeho knihy byly přeloženy celkem do osmi jazyků, Spící město vyšlo v arabštině, ruštině, bulharštině a slovenštině.

Hans-Olav Thyvold: Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou

Po náhlé smrti svého pána Majora Thorkildsena zůstane jeho věrný psí přítel Tassen sám s paní Thorkildsenovou. Každý z nich se s tragédií vyrovnává po svém: Tassen se přejídá pochoutkami a paní T. propadne pití. Společné dny jim ale začne zpříjemňovat pobyt v rodinné knihovně, kde si spolu čtou o dobrodružné expedici Roalda Amundsena na jižní pól a smečce jeho neohrožených psů…

Jejich klid bohužel nečekaně naruší příjezd syna a snachy paní T.  Ti celí dychtiví usadit se v jejím rozlehlém sídle plánují paní co nejdříve odklidit do pečovatelského domu. Tassen se bojí jen pomyslet, jaký další osud asi připravují pro něj. Ale přece to nevzdají! Neobvyklá dvojice se nechá inspirovat Amundsenovou statečnou psí smečkou. Rozhodnou se společně bojovat se vším, co jim život přinese… Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou je vtipný a dojemný příběh o stárnutí, smrti, přátelství a životě vyprávěný z pohledu občas mrzutého, ale jinak vesměs roztomilého voříška.

Hans-Olav Thyvold se narodil v roce 1959 a napsal spoustu populárně naučných knih, například o Roaldu Amundsenovi nebo Bruci Springsteenovi. Také byl novinář a moderátor v rádiu i televizi. Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou je jeho první beletristická kniha. Žije v Oslu.

Anne Tylerová: Rusovláska u cesty

Čtyřicátník Micah Mortimer je otrokem svých zvyků. Počítačový odborník na volné noze a správce bytového domu v Baltimoru vede stabilní a pevně ohraničený život a zdá se, že mu to tak naprosto vyhovuje.

Jednoho dne se však jeho rutina rozpadne: Přítelkyně mu řekne, že se bude muset vystěhovat ze svého bytu, a u jeho dveří se objeví cizí teenager s tvrzením, že je jeho syn. Tato překvapení a způsob, jakým obrací Micahův pečlivě zorganizovaný život naruby, ho nenávratně změní…

Ohlasy ze zahraničí:

  • KNIHA ROKU podle Sunday Times, Daily Express, Times, Daily Telegraph, Good Housekeeping, Metro, Spectator, New Statesman
  • Tento skutečně odvážný počin překypuje elánem a rozmanitostí… má stejné kvality – například postavy mluvou a řečí těla tak autentické, že čekáte, kdy vyskočí ze stránky –, kterými si autorka už dávno získala takový obdiv a náklonnost.“ Peter Kemp (Sunday Times)

Anne Tylerová (* 1941) se narodila roku 1941 v Minneapolis v Minnesotě a vyrůstala v Raleigh v Severní Karolíně. Po absolutoriu na Dukeově univerzitě studovala na Kolumbijské univerzitě ruský jazyk a literaturu. Za román Breathing Lessons obdržela v roce 1988 Pulitzerovu cenu. Velký ohlas u čtenářů i kritiků vzbudil také její román A Spool of Blue Thread (č. Špulka modré nitě – Ikar, 2015), který byl americkými a britskými deníky a magazíny označen za jednu z nejlepších knih roku 2015 a dostal se do užší nominace na prestižní Bookerovu cenu.

Rebecca Gablé: Úsměv Štěstěny

Anglie 1360. Po smrti svého otce, bývalého hraběte z Waringhamu, uprchne dvanáctiletý Robin z klášterní školy. Vstoupí do služby jako stájník na statku, který kdysi patřil jeho rodině. Jako syn údajného velezrádce patří k nemajetným a je odkázaný na milost vrchnosti. Především Mortimer, syn nového hraběte, šikanuje Robina, kde jen může. Mezi chlapci vznikne smrtelné nepřátelství. Ale Robin jde svou cestou, která ho posléze zavede zpět do světa šlechty a rytířství a nakonec i ke dvoru. Po boku charismatického vévody z Lancasteru prožije polní tažení, vzpoury a politické triumfy – a setká se s ženami, které jsou stejně krásné jako nebezpečné. Ale kolo Štěstěny se točí nepřetržitě dál, a zatímco Anglie se pod vládou mladého, nezkušeného krále řítí do zkázy, Robin náhle znovu stojí proti svému dávnému nepříteli…

Rebecca Gablé (* 1964), vystudovala literární vědu, jazykovou historii a mediální vědy v Düsseldorfu, kde následně působila jako docentka pro středověkou anglickou literaturu. Dnes je spisovatelkou na volné noze. Její historické romány se staly bestsellery a byly přeloženy do mnoha jazyků. Patří k nejúspěšnějším autorům současnosti nejen v Německu, ale i ve světě. Zvlášť její romány o osudu rodiny Waringhamů z období anglického středověku mají dnes u fanoušků historie přímo kultovní status. Rebecca Gablé si vysloužila přezdívku Královna historických románů. V roce 2006 byla vyznamenaná cenou sira Waltera Scotta. Autorka žije s manželem střídavě v Niederrheinu v Německu a na Mallorce.

Euromedia Group vydala autorčiny romány Hlava světa (2019), Cizí královna (2020) a Druhé království (2021).

You may also like...