Manifesto Market právě otevřelo své brány v Berlíně

Manifesto Market právě otevřelo svůj dosud čtvrtý a největší food hub, umístěný v centru Berlína na Potsdamer Platz. Začíná tak svou mezinárodní expanzi do evropských měst. 22 restaurací, pečlivě vybraných náročným procesem, společně se 4 unikátními bary tak dohromady spojují čtyři kontinenty na jednom místě.

Nové, vysoce elegantní a přitom útulné Manifesto dává opět důraz na design, navíc se na realizaci opět podílela řada českých značek a firem. Čerstvě oceněné prestižní trofejí MAPIC 2022 v Cannes jako Nejlepší nový Food & Beverage koncept, Manifesto dosahuje dalšího významného milníku v růstu společnosti a posunulo své působení na německý trh.

Mým hlavním cílem je vytvořit místo, které si Berlíňané zamilují a vyberou si ho jako místo setkávání, ve kterém se mohou snadno odvázat, smát se a prostě být sami  sebou. Křižovatka chutí, multikulturních lidí, rozmanitých jazyků, kterými se mluví v kuchyni i u stolu. To vše vytváří okamžiky, které si lidé zapamatují – ve spojení s  úžasným jídlem, hudbou a zajímavými eventy. Vzhledem k tomu, že jsem osobně navrhl část interiéru a byl kurátorem pokrmů a nápojů, má pro mě nové Manifesto opravdu velký význam,“ podělil se o své pocity Martin Barry, zakladatel a CEO.

Potsdamer Platz nejen od Richarda Rogerse

Dosud největší projekt se značkou Manifesto Market obsadil velkorysý dvoupodlažní prostor v budově v centru Berlína, navržené Richardem Rogersem před 25 lety ve čtvrti, na níž spolupracoval třeba s Renzem Pianem. Má se stát jedním z lákadel v revitalizované čtvrti, stojící na dopravní a kulturně-obchodním uzlu okolo Postupimského náměstí – Potsdamer Platz. Završuje se tím několikaletá přestavba a předefinování uličního rázu tak, aby vzniklo místo pro lidi, obepínající celých 17 bloků budov a okolních prostranství, se zábavou, gastronomickými podniky, kvalitními kancelářemi a co-workingovými prostory.

Seznamte se s největším food hubem v Evropě

Manifesto, umístěné v samém středu této oblasti, je plochou i počtem restaurací zároveň největším food hubem v pevninské Evropě: Z celkem 800 oslovených restaurací prošlo sítem nabídek a ochutnávek 22 podniků. Spojuje kuchyně ze 4 kontinentů na jednom místě, kde se může naráz usadit až 950 hostů. Zahájení provozu proběhlo 25.1.2023 a slavností opening s bohatým programem je plánován 9. února 2023. Návštěvníci se dozví detaily na sociálních sítích.


Dvě gastronomická patra a čtyři bary

První podlaží je věnováno asijským kulinářským konceptům z Japonska, Koreje, Číny, Vietnamu a Thajska. Mít ranovanou Asii mi v Berlíně opravdu chybí, a vlastně jsem na podobný zážitek nikde v Evropě nenarazil. Na rozdíl od klasických asijských restaurací u nás najdete opravdovou rozmanitost, která je věrná původním receptům a regionálně autentickým postupům. Hot Pot, ramen, korejské vykoštěné smažené kuře i veganské vietnamské bistro. Vybírali jsme velmi pečlivě,” přibližuje Martin Barry, CEO Manifesto Marketu.

Vstupní podlaží obsáhly chutě z jihu Evropy, jižní i severní Ameriky, rolovanou zmrzlinu a domácí sušenky, ale také méně obvyklé kuchyně, například syrskou.

V prostoru fungují také 4 bary. Na každém podlaží je koktejlový SOOT bar a velkou novinkou pro Berlín je 10 pivních pětiset litrových tanků, na jejichž těle se skví  značka Pilsner Urquell. Jsou sestaveny do podoby věže, jež impozantně propojila obě podlaží. V přízemí je nový bar s vinotékou. Zvláštností Manifesta je takzvaný speakeasy bar, ukrytý v tajné místnosti se skrytým vchodem přibližně pro 40 hostů, o němž se hosté dozví na doptání nebo od těch, kdo již místo objevili.

4500 m2 v rukou mladé architektky

Manifesto zůstává věrné velkému důrazu na kvalitní design. Tentokrát dostala příležitost navrhnout prostory teprve sedmadvacetiletá portugalská architektka Sara Gomes, která měla nelehký úkol vytvořit vysoce elegantní prostor s rozmanitými možnostmi sezení, funkční prostory bister s esteticky minimalistickým průčelím a ztvárnit centrální široké schodiště, které kromě zajištění průchodu mezi podlažími kombinuje také funkci posezení a stává se tak hledištěm pro velkou filmovou obrazovku a scénu pro koncerty a živá vystoupení. Útulnost interiéru navodí barvy v zemitých tónech s měděnými kovovými detaily, masivní dubový nábytek, teplé obklady, umělecká výmalba na sloupech od studia Old Yellow a originální, na míru vytvořené lavice obloukových křivek s koženým čalouněním. Zákoutí budou pohroužená do ambientního osvětlení a bohaté zeleně.

První krok za hranice a příležitost pro české firmy

Otevření v Berlíně se stalo velkým krokem k mezinárodní expanzi Manifesta a do realizace projektu se v různé míře zapojila řada českých značek a dodavatelů. “Chtěli jsme pracovat s osvědčenými týmy, u nichž máme ověřenou kvalitu, a využili jsme geografic blízkosti. Kromě plzeňského piva se tak návštěvníci setkají s českou stopou i tam, kde si to na první pohled neuvědomí.” Do Berlína expandovaly také dvě z restaurací, které jsou neodmyslitelnou součástí Manifesta v Praze: Alebrijes a Dirty Dog. Porcelánové nádobí pro berlínský food hub je z porcelánky Benedict v Karlových Varech a zážitek zpříjemňuje orientační systém, který navrhlo čistě ženské studio Heels Make Deals a vyrobil Bat Design. Kromě na míru vyrobeného nábytku v Manifestu také najdeme stoly a židle od firmy Javorina. Manifesto využívá technologické řešení od Choice QR a při stavbě se spolehlo na služby Proficheck.

Manifesto je otevřeno denně od 11 hodin do 23, kromě pátku a neděle, kdy je otevírací doba prodloužena až do 24 hod. Kuchyně je denně otevřená do 22 hodin.

Sociální sítě

PRAHA: Facebook @manifestomarket.prague Instagram @manifestomarket.prague

BERLÍN: Facebook   @manifestomarket.berlin Instagram @manifestomarket.berlin

Foto: Václav Miškovský

You may also like...