Na cestách s Večerkou: Podkrušnohoří a Boží Dar

Začátek března, pomalu končí zima a my vyjíždíme na trip. Cílem je Podkrušnohoří, Jáchymov, Věž smrti a okolí. Na cestu máme testovací Škodu Octavia Sportline 1.5 TSI

První zastávka je ve městě Ostrov nad Ohří. Město Ostrov je moderní rezidenční město, které se nachází na úpatí Krušných hor mezi lázeňskými městy Karlovy Vary a Jáchymov. Jeho bohatá historie je spojena s těžbou stříbra, uranu, ale také výrobou trolejbusů Škoda, mobilních buněk a také porcelánu.

Město je pomyslně rozděleno na starou, historickou část s památkami a novou část, s převážně obytnou zástavbou a dominantním náměstím s Domem kultury.

Mezi zajímavé památky patří nově zrekonstruovaná budova Zámku se sídlem Městského úřadu či Palác princů, kde našla své zázemí Městská knihovna Ostrov. Za návštěvu stojí i Zámecký park.


Nedaleko v Dolním Žďáru je možné najít Věž smrti. Ve věži a okolních budovách se mlela a třídila uranová ruda, která se exportovala do Sovětského svazu. V padesátých letech zde pracovali a žili političtí vězni v tvrdých podmínkách, ohrožoval je mimo jiné všudypřítomný radioaktivní prach. Věž se stala symbolem utrpení politických vězňů v padesátých letech 20. století a od roku 2008 je vyhlášena Národní kulturní památkou.

Dalším cílem je Jáchymov, lázeňské město v okrese Karlovy Vary, nedaleko hranic s Německem. Historické jádro Jáchymova z šestnáctého století je dnes městskou památkovou zónou. Jedná se o ucelený soubor goticko – renesančních patricijských domů.

Město má dlouhou těžařskou tradici; nejprve se zde těžilo stříbro. V roce 1534 to bylo druhé nejlidnatější město Českého království. Důl Svornost je nejstarší důl v Evropě, je to také první a dlouho jediný důl na světě, kde se těžilo radium. Během druhé světové války ve městě a jeho blízkosti probíhala těžba uranu, na které pracovali sovětští váleční zajatci. Po nástupu komunistů zde byli nasazení především političtí a další vězni. Doly dnes (s výjimkou Svornosti) již nejsou v provozu a například v areálu dolu Eduard se dnes nachází sportovní areál se střelnicí na biatlon.

Ve městě se nachází několik lázeňských domů, jsou zde i jedny z nejunikátnějších lázní na světě, kde se léčí přímým ozařováním. V okolí Jáchymova je i několik lyžařských vleků, sjezdových a běžkařských tratí a občas se tu konají i závody v lyžařském orientačním běhu. Vyzkoušeli jsme i jediný celoroční aquapark v Krušných horách, který je v lázeňské zóně.

Ubytování jsme našli nedaleko města Ostrov ve stylovém a luxusním Loftu. Jeden velký otevřený prostor s plně vybavenou kuchyní a designovou koupelnou, kde najdete sprchu i vanu. V koupelně najdete i odkaz na původní starou půdu, a to borovicovou fošnu, kterou majitelé objevili na půdě a během měsíců opracovali až z toho vznikla krásná deska pod umyvadlo. Loft je vybaven mapou, kde je vyobrazeno 88 tipů “kam na výlet” do přírody, za sportem nebo třeba tipy na nejlepší restaurace. 


Cestou na hory do Božího Daru náš potkala vánice a metelice. Prudce padající sníh zalepil předek auta, přestal fungovat i Travel Assist. Nevidí nic řidič ani auto. Boží Dar se nachází v nadmořské výšce okolo 1020 metrů, a je tak nejvýše položeným městem v Česku. Založen byl jako horní město známé těžbou stříbra a cínu. Po úpadku hornictví se díky své poloze v centrální části Krušných hor proměnil v rekreační centrum zaměřené na zimní sporty a letní turistiku a cyklistiku. V sousedství se nachází nejvyšší vrcholy Krušných hor Klínovec.

Navštívili jsme místní poštu i Ježíškovu cestu. Díky vánici jen první zastávku. To, že na Božím Daru bydlí Ježíšek a že tu vyřizuje svou poštu možná mnoho dětí ani jejich rodičů neví. Nejlepší na tom je, že děti nemusí čekat na Vánoce a mohou se „setkat“ s Ježíškem hned na několika místech po celý rok. Mohou se vydat po stopách Ježíška. Po absolvování Ježíškovy cesty získají malé dárky. Po celý rok tu mohou zanechat svá přání na Ježíškově poště.


Vyfoukaní a zachumelení se vracíme na parkoviště do auta, ještě že rychle topí … 

Pavel Fryml
Zdroj: wiki, města Ostrov, Boží Dar
Foto: archív redakce, Depositphotos, Loft V podhůří

You may also like...