Nakladatelství Vyšehrad vydává slavný román Miky Waltariho Tajemný Etrusk

Ocitáme se v 5. století před naším letopočtem a před námi se odvíjí příběh hrdiny, který přichází do delfské věštírny, aby byl souzen kvůli náboženskému zločinu. Poté, co je osvobozen, vydává se na cestu plnou dobrodružství. Jeho osud se však nepřestává přibližovat a brzy bude naplněn. Nad tím vším stojí Waltariho bohatý jazyk. Je posledním střípkem do mozaiky, díky které kniha čtenáře dostane na všech svých stránkách.

Příběh je plný barvitých událostí odehrávajících se na samém úsvitu evropských dějin. Sledujeme vyprávění hlavního hrdiny Larmse Turmse, který nastupuje na cestu hledání sebe sama, aby našel roli, kterou mu určil sám osud. Má se stát lukumonem, velkoknězem a svatým vládcem svého lidu. Anabáze Larmse Turmse je dlouhá, žádá si po čtenáři čas, a pokud mu ten čas dáte, vrátí vám jej v podobě podnětných myšlenek, těch totiž předkládá spoustu.

Celý příběh je plný fantazie a mocných čar a kouzel. Mika Waltari se pouští
do vyprávění, které překypuje znameními, věštbami i omamnými nápoji, a chybět nemůžou ani bohyně. Té Turmsově dal autor nejdůmyslnější ženské rysy, od krásy, svůdnosti, marnivosti, proradnosti přes lstivost až po žádostivost. A Lars Turms je mužem s mnoha tvářemi, s jeho postavou si autor opravdu vyhrál. Sledovat vztah těch dvou je další zajímavou rovinou příběhu.

Tajemný Etrusk udělá radost všem čtenářům, kteří hledají různé alternativy, kteří raději zkoumají tajemnou Etrurii než známější Egypt, kterým nevadí, že hlavní hrdina nemá problém válčit ani zabíjet, a přitom řeší spoustu malicherností, kteří se vyrovnají s tím, že hrdinova milenka má možná více špatných vlastností než těch dobrých. Ať už takový čtenář jste nebo ne, zkuste tuto knihu, protože je jiná, rozporuplná a originální, je zážitkem velmi neobvyklým.

Ať už po této knize sáhnete z jakéhokoli důvodu, můžeme vám zaručit, že v žádném případě neprohloupíte. Dostane se vám do rukou kvalitně zpracovaný příběh, okořeněný etruskou kulturou a civilizací. Udivuje nás, kolik informací autor dokázal vložit do jednoho vyprávění. Možná ho budete obdivovat jako my, možná vám prohloubí znalosti o dávných dobách, s jistotou ale můžeme říct, že něco vám dá. Co přesně to bude, je už jen a jen na vás, na čtenáři samotném.

Mika Waltari – Tajemný Etrusk (anotace):

Další z historických románů finského spisovatele Miky Waltariho stylem připomíná jeho slavného Egypťana Sinuheta. Protagonistou barvitého příběhu z počátku 5. století př. n. l., kdy se dává do pohybu celé Středomoří a schyluje se k řecko-perským válkám, je etruský lukumo neboli „nesmrtelný“ jménem Lars Turms. Jeho původ je mu však utajen – v sedmi letech jej otec svěřil přátelům v řeckém městě Sybaris a zakázal jim prozradit, jaký osud je mu určen.

Z finského originálu Turms kuolematon, vydaného nakladatelstvím W. Söderström v Helsinkách roku 1955, přeložila Marta Hellmuthová.

Odpovědná redaktorka: Radka Fialová
Vydalo nakladatelství Vyšehrad v Praze roku 2019 ve společnosti Albatros Media a.s.

You may also like...