Nová kniha Michala Viewegha, Povídky o nelásce

Povídky Michala Viewegha (a jednu divadelní hru) spojuje na pohled sarkastická, ve skutečnosti však spíš melancholická atmosféra nelehkého životního období. Proměnlivé spisovatelovo alter-ego prožívá rozvod i hořká porozchodová setkání, ale i nevěřícnost a strach, když vztah k rozkolu teprve míří. Výseky z životů, kde se láska odehrála kdysi v minulosti, ale nyní je už nenávratně pryč, autor zachycuje s posmutnělým cynismem, který občas pózuje jako hrdinství, ale prozrazuje únavu a deziluzi. Vieweghovy povídky nejsou veselým čtením, ale o to jsou pravdivější…

A co o knize říká sám autor? „Moje nové povídky jsou především o tom, že láska je pořád ještě večernice plující noční oblohou – a že nejen mrtví, ale ani rozvedení či různě vyhořelí už milovat nemohou… Jsou to občas hořké příběhy, ale – jak se říká v jedné televizní reklamě na pivo: Život je hořký. Bohudík!”

Michal Viewegh (* 31. března 1962) je nejznámějším a nejúspěšnějším současným českým spisovatelem. Jeho knih se prodalo přes milion výtisků. Je autorem řady románů, z nichž se mnohé staly bestsellery a později byly zfilmovány. Mezi nejúspěšnější patří Báječná léta pod psa, Výchova dívek v Čechách, Román pro ženy, Účastníci zájezdu nebo Vybíjená. Po vážných zdravotních problémech v roce 2012 podstoupil dlouhou rekonvalescenci a do literatury se vrátil deníkovou knihou Můj život po životě. Ve své zatím poslední knize Muž a žena (Ikar 2018) se autor vrátil k přirozenému, jemně ironizujícímu vypravěčství, pro něž si ho čtenáři tak oblíbili.

Foto: Petr Brodecký

You may also like...