Umění na Výstavišti Praha pomáhá nadačnímu fondu Pink Bubble a Klubu svobodných matek

Několik týdnů zdobil umělecký mural autorské dvojice Tron a X-dog jednu ze stěn Křižíkova pavilonu na Výstavišti v pražských Holešovicích. V polovině listopadu bylo několik skleněných panelů vyřezáno a nyní jsou vystaveny na nádvoří Muzea Kampa. Zde zůstanou až do veřejné online charitativní aukce pořádané Prague Auctions, která proběhne ve středu 9. prosince.  Zbytek muralu je stále k vidění na Výstavišti, a to až do rekonstrukce Křižíkova pavilonu plánované na začátek roku 2021.

Autory velkoformátového graffiti s názvem Jiskra inspirovaného komiksem jsou umělci Michal Škapa a Ondřej Vyhnánek. Celý projekt zorganizovalo Výstaviště, finančně ho zaštítil Magistrát hlavního města Prahy. „Přesah, který tato akce má, je skutečně jedinečný. Jsme hrdí na to, že právě u nás vznikl umělecký projekt, který současně pomáhá lidem v nouzi,“ říká Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha. „Využití stávajících ploch k méně tradičnímu uměleckému zpracování a následně i k charitativnímu účelu považujeme za velmi smysluplné,“ doplňuje radní hl. m. Prahy pro oblast správy majetku Jan Chabr.

Výtěžek aukce panelů poputuje dvěma neziskovým organizacím, kterými jsou nadační fond Pink Bubble podporující onkologicky nemocné náctileté a mladé dospělé, a Klub svobodných matek, pomáhající matkám a otcům, kteří jsou na děti sami. Obě zmíněné organizace plánují investovat získané peněžní prostředky do projektů spojených s aktuální pandemickou situací.

Teď je hrozně důležité držet při sobě a podporovat se. Dosud jsme byli zvyklí se scházet, podporovat mladé pacienty přímo v nemocnicích, organizovat výjezdy a setkání pacientů v různé fázi jejich léčby. Všechny tyto akce byly velmi motivační a pomáhaly lidem překonávat rané stádium rekonvalescence. Z důvodu pandemické situace jsme je ale letos museli úplně zrušit,“ říká Martina Šmuková, zakladatelka nadace Pink Bubble. Zde výtěžek z aukce zamíří rovnou k rodinám pacientů na okamžitou pomoc ve finanční tísni spojené s léčbou.

Druhou organizací je Klub svobodných matek, který dlouhodobě pomáhá rodičům samoživitelům. „Poskytujeme rodičům finanční i materiální pomoc, právní poradnu, pomáháme jim uhradit například nájem, obědy dětem ve školkách a školách, zájmové aktivity, školy v přírodě a podobně,“ vypočítává Dana Pavlousková, ředitelka organizace.  Aktuální situace je pro samoživitele náročná. Rodiče, kteří zůstali téměř bez příjmu kvůli ztrátě práce nebo byli několik týdnů doma kvůli zavřeným školám, se ozývají Klubu každý den. „Momentálně se jim snažíme pomáhat díky COVID programu, kde přispíváme finanční částkou na jídlo i nájem. A minulý týden jsme spustili další program, a to Vánoce, protože covid necovid, Vánoce dětem nenecháme sebrat,“ pokračuje.

Rozdíl mezi jarní pandemickou situací a tou aktuální vidí Dana Pavlousková v tom, že lidé se na jaře snažili celou situaci překonat. „Nyní bohužel cítíme z rodičů zoufalství a beznaděj. Proto se snažíme lidem stále aktivně pomáhat a máme proto velkou radost, že jsme součástí projektu s graffiti, který je postavený na solidaritě stejně jako naše organizace.“ Peníze, které se vydraží během aukce, půjdou právě na programy COVID a Vánoce.

Zájemci z řady veřejnosti se mohou zapojit prostřednictvím veřejné online aukce, která proběhne 9. prosince na webovém portálu Prague Auctions.

Více informací na www.navystavisti.cz

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...