Unikátní světová premiéra Baletu Národního divadla Holo Harmonies

V jeden jediný den, v pátek 1. prosince uvede Balet Národního divadla ve spolupráci se Stuttgartským komorním orchestrem unikátní světovou premiéru představení Holo Harmonies, ve které propojí balet a nové technologie.

Jedná se vlastně o trojí premiéru – novou choreografii proslulého italského choreografa Maura Bigonzettiho, vytvořenou přímo pro tanečníky Baletu ND. Dále o nově zkomponovaný elektronický soundtrack od Svena Helbiga v podání Stuttgartského komorního orchestru a konečně také o světovou premiéru animací Moritze Mayerhofera, které do inscenace vedle hologramů vnášejí filmový prvek.

Stuttgartský komorní orchestr pod vedením ředitele Markuse Korselta je známý tím, že testuje a úspěšně posouvá umělecké a digitální hranice. Nejnovější projekt orchestru však zní jako science fiction: koncert a celovečerní balet, které se odehrávají paralelně na dvou místech vzdálených téměř šest set kilometrů. Premiéra se totiž odehraje ve stejný okamžik na dvou jevištích: tančit se bude ve Státní opeře v Praze a hrát ve Festspielhausu v Baden-Badenu. Prostřednictvím hologramového přenosu se ze dvou scén stane jediný prostor. Je tu však i další rovina. Tanečníci a hudebníci se budou pohybovat na animované scéně a splynou s ní. Tyto vizuální efekty jsou zčásti předpřipravené, zčásti budou reagovat na jevištní dění a očekávaná je i živá interakce.


Holo Harmonies
nastavuje laťku vysoko ve všech směrech. Aby bylo možné kalibrovat pohled z každého sedadla zvlášť, byla hlediště obou sálů předem kompletně naskenována ve 3D. Příprava projektu trvala neuvěřitelné čtyři roky.

HOLO HARMONIES

Choreografie: Mauro Bigonzetti
Hudba: Franz Schubert: Smyčcový kvartet č. 14 d moll, D 810, Smrt a dívka (úprava pro smyčcový orchestr)
Sven Helbig: prolog a intermezza (světová premiéra) – live electronics
Režie XR: Jana Günther
Režie animací: Moritz Mayerhofer
Celkový koncept: Jana Günther, Markus Korselt, Tobias Scherer
Koncept XR: Jana Günther, Tobias Scherer
Dirigent: Thomas Zehetmair

Účinkují: Balet Národního divadla a Stuttgartský komorní orchestr

Inscenace je realizována ve spolupráci se Stuttgartským komorním orchestrem. Sponzorováno Ministerstvem zahraničních věcí Spolkové republiky Německo.

Světová premiéra: 1. prosince 2023, Státní opera Praha a Festspielhaus Baden-Baden

You may also like...