Vývoj na trhu s nemovitostmi: Byty se staví menší, ceny rostou

Český trh s nemovitostmi se v posledních deseti letech dostal do hledáčku domácích i zahraničních investorů. Jeho dynamický a proměnlivý vývoj je výsledkem působení řady faktorů, které ovlivňují nejen ceny, ale také dostupnost nemovitostí. Hlavními faktory, jež mají na vývoj cen největší dopad, jsou ekonomický růst, výše úrokových sazeb u hypoték, poptávka a nabídka, demografické změny a regulační opatření.

„V období mezi lety 2013 a 2022 Česká republika zaznamenala značný růst cen nemovitostí. Jejich ceny vyrostly o více než 120 procent. Tento fenomén je přisuzován zejména rostoucí ekonomice a nízkým úrokovým sazbám, které vedly k vysoké poptávce na trhu,“ vysvětluje Michal Naď, ředitel realitní platformy reCloud společnosti FinGO.

Rok 2022 však přinesl zásadní obrat: „Došlo k nejvýraznějšímu poklesu cen za poslední dekádu, což bylo způsobeno především snížením poptávky v důsledku vysokých hypotečních sazeb. Během roku 2023 se pak trh s nemovitostmi do určité míry stabilizoval,“ pokračuje Michal Naď.

Analýza dat z Valuo.cz ukazuje, že propad inzerovaných cen o více než 10 procent zaznamenalo 21 měst ze 76 zkoumaných. Celorepublikový průměr poklesu cen nemovitostí činil 6,64 procent. Nejvíce zlevňujícím městem bylo Blansko, kde došlo k poklesu nabídkových cen o 22 procent. Například 75metrový byt, který byl v roce 2022 nabízen za 5 723 700 Kč, by v současnosti bylo možné pořídit za 4 403 625 Kč.

Zajímavým trendem na trhu nemovitostí je rovněž zmenšování nabízených bytů: „Průměrná velikost pražských garsonek nabídnutých v loňském roce do prodeje činila 33,8 metrů čtverečních. To je o 5,6 metru méně než u jednopokojových bytů nabízených od roku 2009,“ uvádí Michal Naď.

Trend miniaturizace se však projevuje i u větších bytů. Hlavním důvodem je snaha snížit jejich výslednou cenu bez ohledu na jejich finální velikost a učinit je tak dostupnějšími pro širší skupinu zájemců. „Strategie zmenšování bytů však často vede ke zvýšení ceny za metr čtvereční, a tím může být vnímání stabilizace cen nemovitostí částečně zkresleno,“ uzavírá Michal Naď.

You may also like...