Znovuotevření Pavilonu hrochů v Zoo Praha a křest knihy „Supi v hotelu Continental“

Sváteční 28. září patří v Zoo Praha tradičně Výroční slavnosti. Letos mělo být jejím bodem znovuotevření Pavilonu hrochů a představení samce Tchéca. Aby však nedošlo k velké kumulaci návštěvníků ve vnitřních prostorách, proběhla tato část Výroční slavnosti během dopoledne ve vysílání ČT24 a návštěvníci Pavilon hrochů navštěvovali průběžně. Upravený program slavnosti nabídnul příchozím od 13 hodin zhodnocení letošní sezóny a vernisáž soutěže „Fotím v Zoo Praha“.

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

„Pavilon hrochů je znovu otevřen a návštěvníci tyto pozoruhodné savce mohou konečně obdivovat i při jejich pohybu pod vodou. Bohužel se však musíme obejít bez velké slavnostní akce, kterou bychom dlouhý a náročný proces rekonstrukce čistírny bazénových vod tohoto pavilonu uzavřeli,“ popisuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, „zmíněná čistička byla bohužel v minulosti, ještě za předchozího vedení zoo, špatně navržena. Jako by se zapomnělo, že hroch vyprodukuje denně asi 150 kilogramů trusu a moči. Jen pro ilustraci: Nově bylo instalováno cca 1 km potrubí a 70 kusů uzavíracích a regulačních ventilů. Filtrací nyní projde 360 kubíků vody za hodinu.“

A první dojmy z pohledu, který se již pravidelně naskytuje i návštěvníkům Zoo Praha, kteří mohli doteď navštěvovat pavilon ve zkušebním provozu, popisuje i náměstek primátora hlavního města Prahy Petr Hlubuček: „Měl jsem možnost vidět bazény v pavilonu před i po rekonstrukci a musím říct, že zlepšení je opravdu veliké. Návštěvníci, kteří se na hrochy přijdou podívat, je uvidí opravdu v čistém prostředí. Nyní je vidět obrovský posun po změně technologie filtrace vody.“

Milovníci hrochů měli možnost ve sváteční pondělí od 8 do 12 hodin sledovat pravidelné živé vstupy v rámci Studia 6 na ČT24. „Chceme návštěvníkům ukázat maximum, i přesto, že si letošní Výroční slavnost nemůžeme užít naplno společně. Nabídneme pohledy do zákulisí i rozhovory s odborníky a v neposlední řadě představíme našeho nového hrošího samce Tchéca,” dodává ředitel Miroslav Bobek.

Hroší samec Tchéco přicestoval do Zoo Praha vloni v listopadu z francouzského safari Plaisance-du-Touch. Francouzští chovatelé ho pojmenovali Tchéco [čeko] na počest našeho státního svátku, protože se narodil 28. října. Letos mu tedy budou čtyři roky. Prozatím žije Tchéco odděleně od ostatních obyvatel expozice, tedy Marušky a Fandy.

Z programu Výroční slavnosti určené pro návštěvníky zoo je zachována vernisáž venkovní výstavy „Fotím v Zoo Praha“, která proběhla od 13 hodin u Vzdělávacího centra v dolní části areálu. Tam ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek spolu se zástupci vedení hlavního města Praha také zhodnotili letošní hlavní sezónu v pražské zoologické zahradě. Celý program pak u občerstvení U Supa zakončil křest knihy „Supi v hotelu Continental“. Kmotry knihy se stali chovatelé zvířat, kteří se starají o zvířecí literární hrdiny ve zmiňované knize. Jsou jimi: vrchní chovatelka vodních ptáků Aneta Kratochvílová, vrchní chovatel slonů Martin Kristen a chovatel ďáblů medvědovitých David Vala.

Foto: Petr Brodecký

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...