Galerie & Kavárna Art-n-Coffee zve na výstavu Krasovhledy

Excentrický Art Brut umělec, vlastním jménem Norbert Tappert se narodil 2. 11. 1976, jako syn rusínského vynálezce Nikoly Tapperta (Tappertuum Mobile) a tatarské princezny Marie, dcery chána Topolanchina. První fotoaparát – ETJUD – dostal už ve třech letech a to předurčilo jeho další směr.

Dětství prožil na východním Slovensku, převážně v Košicích, kde se na konci devadesátých let věnoval performance. Přibližně ve stejném období se začal věnovat i umělecké fotografii a její počítačovým mutacím a vystavoval v Popradu, Košicích a Bratislavě. Následně založil se svými vrstevníky, režisérem Gejzem Dezorzem a spisovatelem Agda Bavi Painem. Ignorantskou generaci. „Nesouhlasíme! Nedbáme! Nevíme!“ stálo v jejich Manifestu.

V roce 2000 se přestěhoval do Prahy, kde se na jednu dekádu ztratil ve světě komerční vizuální produkce i sám v sobě. „Byl jsem a budu Ignorant. Žiji výhradně ve Svém světě. Dvakrát jsem si vyfotil smrt, ale přežil jsem. Potřebuji tvořit!“ píše tentokrát Tappert ve svém osobním manifestu.

Pohledem autora

Pro většinu protagonistů je příznačný výraz obličeje: ,, spatření čehosi“ co je okouzlující, omamné, ale co je těžké unést a spaluje to. Celkově vyvolává zvláštní chvění a euforii a současně zabíjí.

Je to jakoby zápas s nemožností překročit „fyzické“, bezvýchodnost omezených možností lidské existence, uvěznění ve vlastním těle a touhách.

Expresivní barevné intervence ve většině fotografií nabízejí jakousi specifickou formu pohledu do fiktivních světů, kde existuje možnost jiné platformy vnitřního úniku před vším kolem, i před sebe samým, protože pouze vnitřní únik je jediným možným únikem, všechny ostatní jsou jen dočasné a iluzorní…

KRASOVHLEDY – Norbert Tappert,  Viv Vargová
Vernisáž 10.11. 2022, od 18 hod, místo konání: GALERIE & KAVÁRNA Art-n-Coffee

You may also like...