Vánoční strom pro Prahu je připravený, dnes odpoledne se vydal na cestu do metropole

Strom, který se stane dominantou letošních vánočních trhů v Praze, se vydal na cestu do české metropole. Smrk ztepilý s výškou pětadvacet metrů, který vyrostl na soukromém pozemku ve městě Semily v Libereckém kraji, byl pokácen dnes, v neděli 24. listopadu. Na okraj hlavního města, kde bude do pondělní půlnoci, se vydal kolem 16. hodiny odpoledne. Na Staroměstském náměstí ho organizátoři postaví v noci z pondělí 25. na úterý 26. listopadu.

Smrk, který vyrostl na dosah Českého ráje, Krkonoš a Jizerských hor, má šestapadesát let. Odborníci z Masarykovy univerzity v Brně také potvrdili, že je zdravý a vhodný pro umístění na Staroměstské náměstí v Praze. „Smrk vyrostl na místě, kde se k němu dá dobře dostat, takže nemáme žádné problémy s manipulací se stromem ani s technikou a vše probíhá podle plánu,“ upřesnil Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko, organizátora trhů v historickém centru města.

Majitelka stromu věnuje peníze nemocné holčičce – společnost Taiko částku zdvojnásobí.
Urostlý jehličnan vzešel z rekordních dvaačtyřiceti tipů od veřejnosti a jako jediný splnil všechny podmínky. Pražanům ho věnuje paní Soňa Jarolímková Římková. S nápadem zužitkovat takto krásný solitér přišly její děti. „A já jsem se pro tuto myšlenku nadchla, už má totiž svůj čas. Vyrostl na zahradě a kolem je zástavba domů a nechtěla jsem, aby někoho nebo něco ohrozil. O kácení jsem už kvůli jeho výšce uvažovala déle a tohle je ta nejlepší možná – a navíc symbolická – varianta, jak jeho čas krásně završit,“ uvádí majitelka. Majitel tradičně získá odměnu deset tisíc korun, které ale Soňa Jarolímková Římková věnuje své bývalé kolegyni, paní Lence Berkové, která je se svou dcerou Lucinkou opakovaně a dlouhodobě hospitalizovaná na hematoonkologickém oddělení dětské kliniky Fakultní nemocnice Motol. „V současné době je Lucinka na transplantační jednotce a alespoň takto bychom chtěli rodinu paní Berkové podpořit. Držíme palce,“ upřesňuje dárkyně. Společnost Taiko se na základě této aktuální informace rozhodla částku zdvojnásobit. 

Vánoční strom 2019 vyrostl v „parohatém městě“ a rodišti Františka Ladislava Riegra
Smrk, který ozdobí centrum Prahy během adventu vyrostl pod severovýchodním úbočím bájné hory Kozákov, na soutoku řek Olešky a Jizery. Do centra metropole přinese kus čisté přírody z města, které se pyšní mimo jiné hlubokým údolím s romantickým kaňonem (vyhlášeným státní přírodní rezervací) řeky Jizery s pěší stezkou nazvanou po významném semilském rodákovi, spisovateli, politikovi a vlastenci Františku Ladislavu Riegrovi. „Máme velikou radost, že strom ze Semil, bude o letošním adventu zdobit pražské Staroměstské náměstí,“ říká Lena Mlejnková, starostka města Semily. „Doufáme, že po celé vánoční svátky bude přinášet radost všem návštěvníkům trhů a já věřím, že ho budou obdivovat i mnozí Semilané, kteří se za sváteční atmosférou do Prahy vydají. A třeba i naláká k návštěvě Semil,“ uzavírá starostka.

Vánoční strom odveze ze Semil americký truck – váha celé soupravy je čtyřicet tun
Smrk potáhne ze Semil klasický americký tahač Kenworth, kterého čeká složitá cesta. Celková délka soupravy je devětadvacet metrů, výška 4,8 metru a šířka 5,5 metru. „Čeká nás dost kopcovitá krajina až do Turnova, souprava musí zvládnout strmé stoupání i klesání včetně ostrých serpentin,“ popisuje cestu Martin Švestka, vedoucí přepravy stromu, zástupce přepravní společnosti Pavel Švestka, s. r. o. Strom dorazí do areálu firmy Švestka u Prahy zhruba v 19 hodin.

Trasa stromu a orientační harmonogram přepravy

  • část přepravy neděle 24. listopadu 2019

Semily II/292 – II/292 (Proseč – Pelechov – Železný Brod) – nájezd I/10 – I/10 (Železný Brod – Lišný – Malá Skála – Turnov) – nájezd I/35 (Turnov) – I/35 – nájezd D10 – D10 – D10 EXIT 27 – II/272 – Milovice (Tady strom zůstane cca do 23 hodin v pondělí 25.11.)

  • část přepravy pondělí 25. listopadu 2019

Milovice – II/272 – nájezd D10 EXIT 27 – D10 – Praha (Novopacká – Kbelská – Cínovecká – Liberecká – V Holešovičkách – most Barikádníků – Argentinská – Za Viaduktem – nábřeží Kapitána Jaroše – Čechův most – Pařížská – Staroměstské náměstí)

Všechny uvedené časy se mohou posouvat v závislosti na aktuálních podmínkách. Celá cesta je naplánovaná v souladu s povolením Ministerstva dopravy.

Vánoční strom ze Semil už teď pomáhá potřebným

Smrk ze Semil je už v těchto dnech součástí charitativního projektu Hitrádia City Rozsviťte s námi Prahu. Každý zájemce může poslat dárcovskou DMS a symbolicky si tak rozsvítit vlastní žárovku na webových stránkách rozsvittesnamiprahu.cz. Letošní výtěžek sbírky pomůže dětem, které prodělaly hemato-onkologické onemocnění a dětem, jejichž onemocnění neumožňuje účast na běžných ozdravných pobytech. Předání šeku společnosti Sluneční paprsek s vybranou částkou proběhne po prvním rozsvěcení vánočního stromu 30. listopadu 2019 na Staroměstském náměstí v Praze. 

Smrk ztepilý bude pomáhat i po skončení vánočních trhů. Zatímco na větvích si tradičně pochutnají zvířata z pražské zoologické zahrady, dřevo využijí do posledního kousku brněnští truhláři, kteří z něj již podruhé vyrobí stoly. Nejméně polovinu výtěžku z jejich prodeje navíc věnuje truhlářská dílna na výsadbu nových vzrostlých stromů.

Vánoční smrk se poprvé rozsvítí v sobotu 30. listopadu 2019 v 16.30 hodin. Další informace a podmínky výběru stromu najdou všichni zájemci na www.trhypraha.cz a www.vanocnistrompraha.cz.

Foto: společnost Taiko

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...